| anonim_4396 a întrebat:

Cat face (x+3)-(x+2)? si care sunt pasii? Stiu ca nu am voie sa postez intrebari legate de tema, dar ma incurc in semne, sa spunem ca e vorba mai repede de cunostinte generale, help me, pleaseee! Thank youuu❤❤

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci considera ca orice - in fata parantezei schimba semnul la toata paranteza, dupa ce o desfaci.
Cu alte cuvinte, prima paranteza nu are (-) in fata, deci se desface fara probleme = x+3.
A doua paranteza are minus (-) in fata, deci se extrage cu semn schimbat = -x-2.

Si daca le pui cap la cap o sa vina : x + 3 - x - 2. Acum fiind 2 necunoscute la fel si cu semn opus, se reduc, adica X cu - X. Ca si primul X are un plus in fata, dar nu se mai pune. Este la fel ca si cand ai reduce 3-3=0, 5-5=0, X-X=0.

Deci rezultatul este 1.

Baga la cap si spor in continuare.

| Sn4k3 a răspuns:

Minus in fata parantezei schimba semnele din ea. Deci x+2 devine -x-2.

| johnnny123 a răspuns:

Wow. Tu chiar esti in clasa a XII-a la profil economic?
Cum ai reusit sa absolvi toate clasele din clasa a III-a pana acum?

| cristimihailov a răspuns:

Mai Georgy mai, copil de Montesori... uita-te si tu in manualul ala, ca d-aia e

| Georgy78 a răspuns (pentru cristimihailov):

Daca aveam posibilitatea si un manual la indemana, nu mai ceream ajutorul, mai Cristi mai. poti da scroll mai departe :*

| cristimihailov a răspuns (pentru Georgy78):

Si nu gasesti tu manualul ala online...

| Anuket a răspuns:

Există brainly pentru teme.

| Catalin77945 a răspuns:

X+3-x-2=1

| SporeBox a răspuns:

Semnul minus in fara unei paranteze schimba semnele din paranteza adica minus devine plus si plus devine minus. Foloseste te si tu de asta si de proprietatiile adunarii.

Răspuns utilizator avertizat