| anonim_4396 a întrebat:

Cat face (x+3)-(x+2)? si care sunt pasii? Stiu ca nu am voie sa postez intrebari legate de tema, dar ma incurc in semne, sa spunem ca e vorba mai repede de cunostinte generale, help me, pleaseee! Thank youuu❤❤

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Mai Georgy mai, copil de Montesori... uita-te si tu in manualul ala, ca d-aia e

| Anuket a răspuns:

Există brainly pentru teme.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Wow. Tu chiar esti in clasa a XII-a la profil economic?
Cum ai reusit sa absolvi toate clasele din clasa a III-a pana acum?

| SporeBox a răspuns:

Semnul minus in fara unei paranteze schimba semnele din paranteza adica minus devine plus si plus devine minus. Foloseste te si tu de asta si de proprietatiile adunarii.

| Catalin77945 a răspuns:

X+3-x-2=1

| Georgy78 a răspuns (pentru cristimihailov):

Daca aveam posibilitatea si un manual la indemana, nu mai ceream ajutorul, mai Cristi mai. poti da scroll mai departe :*

| Sn4k3 a răspuns:

Minus in fata parantezei schimba semnele din ea. Deci x+2 devine -x-2.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci considera ca orice - in fata parantezei schimba semnul la toata paranteza, dupa ce o desfaci.
Cu alte cuvinte, prima paranteza nu are (-) in fata, deci se desface fara probleme = x+3.
A doua paranteza are minus (-) in fata, deci se extrage cu semn schimbat = -x-2.

Si daca le pui cap la cap o sa vina : x + 3 - x - 2. Acum fiind 2 necunoscute la fel si cu semn opus, se reduc, adica X cu - X. Ca si primul X are un plus in fata, dar nu se mai pune. Este la fel ca si cand ai reduce 3-3=0, 5-5=0, X-X=0.

Deci rezultatul este 1.

Baga la cap si spor in continuare.

| cristimihailov a răspuns (pentru Georgy78):

Si nu gasesti tu manualul ala online...