| AndreeaCr a întrebat:

Cat timp trebuie sa studiez japoneza pentru a ma putea descurca la nivel conversational?

3 răspunsuri:
| ka2 a răspuns:

Depinde doar de tine. Ar daca nu ai avut de-a face pana acum, probabil minim un an

| RAY a răspuns:

Japoneza e foarte grea pentru tine ca vorbitor de limba latina, desi probabil ca dupa 1, 2 ani vei cam putea dar parerea mea o limba nu se invata se traieste, cea mai buna metoda e plecarea in japonia si conversarea doar in japoneza asa e extrem de plictisitor si frustrant dupa un timp vei renunta ca e al naibi de greu cand nu ai cu cine discuta asta e adevarul restul sunt vrajeli, degeaba te uiti la filme fara subtitrare ca nu vei intelege nimic, nici daca bagi filme cu subtitrare nu se va prinde nimic de tine, intr-un cuvant o limba nevorbita se uita al naibi de repede si e pierdere de timp

| neutrino a răspuns:

Singura, fara cursuri de specialitate nu vei reusi niciodata sa ajungi la o astfel de performanta. Daca vei merge insa la o facultate cu acest profil, atunci vei reusi dupa cativa ani de studiu intens.