| RoxanaElena007 a întrebat:

Cateva sfaturi pentru clasa a 8 a? Sunt foarte stresata si imi este putin frica, mai ales pentru examen(ce nota o sa primesc si la ce liceu o sa ajung)...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa fii stersata, ca mia ai 1 an dez el in care ar trebui sa acorzi seriozitate maima scolii si invatatului zi de zi, lectie de lectie ca s aiei note foarte mari si sa ajungi la un liceu bun.
De cat inveti in acest an, practic depidne viitorul tau!

| isemilia a răspuns:

Sa fii atenta si sa nu intri in conflicte cu profesorii. Cand esti in clasa concentreaza-te, vei avea mai putin de invatat acasa. Nu lenevi prea mult, dar nici nu exagera cu munca. Lucreaza cat poti de mult, fa probleme din anii precedenti (din culegerile vechi de mate, din teste de antrenament, din modele de en etc) si acomodeaza-te cu tipul de subiect. Citeste pentru romana si fa-ti o lista cu ce carti stii, personaje, cu ce le poti asocia etc. La fel cu poemele. Va fi bine, trebuie doar sa muncesti si sa fii atenta.

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Sa nu te stresezi, sa lucrezi modele de teste pentru examen, o sa realizezi mai tarziu ca liceul unde vei nimeri este irelevant pentru ca indiferent de liceu poti intra la orice facultate vrei tu