| aurasflorin11 a întrebat:

Ce avantaj as avea daca fac liceul militar adica dupa ce termin 12 clase ce ies? cu ce grad? cum e?

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Liceul nu iti ofera vreo ''functie'', liceul are doar darul de a te pregati pentru facultate. Abia dupa facultate putem vorbi despre o viitoare cariera.

| prisacarul56 a răspuns:

Dupa liceu ai grad de subofiter.Ca sa-ti faci o cariera militara trebuie sa urmezi o facultate de profil, vei deveni ofiter, vei ocupa diferite funtii in armata, functii pe care le poti avea chiar inainte de avansari in grad.In armata functia doboara gradul.Pentru a urma insa cariera militara trebuie sa o ai in sange,trebuia sa ai chemare pentru asa ceva. Ordine, disciplina,renuntari, camaraderie, vitejie, sacrificiu(chiar cel suprem), dragoste de neam si tara cam asta e armata.

| aurasflorin11 explică (pentru prisacarul56):

Esti sigur? pe mine chiar ma intereseaza. tu ai facut liceul militar? cu ce note se intra? este concurenta?

| prisacarul56 a răspuns (pentru aurasflorin11):

Voi reveni in seara asta mai pe larg.

| AddaElly a răspuns:

Paai. din cate stiu de la prietena mea poti : politist, la vama, militar sau ceva de genuu laughing.in special politist

| Edward_5128 a răspuns:

Nu iesi nimic.Fratele meu la facut >Acum face academiamilitara Nicolaie Balcescu sibiu si de aici trebuie sa faci masterul si inca o facultate alternativa si dreptul appoi iesi capital locotenent etc.