| Thegirl15 a întrebat:

Ce cărți puteți să îmi recomandați pentru îmbunătățirea vocabularului? Eu de exemplu stau de 3 ani aproape 4 în Anglia și n-am avut motiv sa îmi îmbunătățesc vocabularul în limba română pentru că trebuia să învăț limba engleză la momentul respectiv dar acum trebuie să recuperez acești ani pierduti pentru că anul viitor o să încep liceul, clasa a10a în România și nu vreau sa ma duc botă, sa nu am habar ce vorbeste profesoara în clasa (btw vreau sa îmi aleg profil de filologie cu bilingv engleză)

Răspuns Câştigător
| Ella2692 a răspuns:

Cauta în principiu cărți pentru dezvoltare personală.
Toate cărțile te ajută să îți îmbogățești vocabularul important este să îți placă!
Sper că te-a ajutat răspunsul meu!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te invata colegii romana dar sa nu asculti de sugi pul sau piz masii, cucu bau & nini mini. Alea sant cuvinte extraterestre (te adaptezi in ro ai cu cine discuta pana recapeti farmecul limbii)

| Thegirl15 explică (pentru mgtow):

Sti am 15 ani, m-am născut și crescut în România până la vârsta de 12 ani, ce înjurături sa mă mai învețe pentru că din pacate le știu mai pe toate.
Singura mea problema e că nu stiu cuvinte academice sau sa zicem formale că eu nu am citit cărțile pe care s-au dat în generală și vorbesc romenglish adică română și engleză amestecată așa m-am obișnuit să vorbesc prin casa cu maică-mea. Nu e problemă sa mă dezvăț să nu mai vorbesc amestecat, problema e că dacă mă întrebăa ceva profesoara sau mă pune să citesc ceva cu cuvinte d-alea din Română veche sau mai stiu eu ce, nu vreau sa stau acolo cu gura dechisă si sa nu zic, să mă ia aia de proastă, nu stiu...zic și eu din cea mai auzit de la verișoara mea.

| Thegirl15 explică (pentru mgtow):

Și să nu zic nimic ***(greșeală gramaticală )