| SPECTOGRAFIE a întrebat:

Ce credeți că se întâmplă atunci când murim? E adevărat că mergem în rai sau în iad? Știu că nu ați fost acolo să îmi spuneți dar așa din pura voastră părere.Ce credeți despre teoria asta? Există sau nu există raiul și iadul?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sper sa fie, mi-ar placea in rai sa am o nevasta misto si sa conduc trenu prin Romania pana imi iese pe nas.

| SPECTOGRAFIE explică (pentru mgtow):

Ai o imaginație bogată!

| mgtow a răspuns (pentru SPECTOGRAFIE):

Pai na, pe pamant nu iti permiti orice, avem limitari si nu ne implinim orice vis. Macar daca chiar e sa fie un rai pentru cei care sant oameni pe pamant macar acolo sa fie o viata mai buna, de ex pe pamant nu pot avea o familie pentru ca nu imi permit asa ceva factori de risc prea mari. In rai daca esti fericit atunci nu exista imposibilitatea sa nu ai o partenera. Si asa mai departe cu restul - iad chin belea rai ai tot ce vrei

| RAY a răspuns:

Nu a venit inca nimeni de acolo sa ne spuna cum este acolo,sunt doar credinte bazate pe nimic,pai din moment ce constiinta este moarta pai nu se cam intampla nimic,dar cum omul este o masinarie de credinta false si sperante crede in orice care ii satisface dorintele ca realitatea e greu de acceptat asa ca uni un procent mic manipuleaza majoritatea prin religie, politica, mass media, internet, pentru ca stiu ei cum functioneaza mintea umana

| Violleta2022 a răspuns:

Nu avem de unde sa stim daca exista rai ori iad si nici unde vor merge dupa moarte, fiindca nimeni nu s-a intors de pe lumea cealalta, sa ne spuna.
Subiectul asta este atat de controversat, ca se pot scrie carti si tot nu vom ajunge la un numitor comun, unii cu altii, asadar, hi sa trecem la alt topic, ceva mai pamantean.

| Digikey a răspuns:

Trebuie mai intai sa murim ca sa ne primim asa zisa rasplata sau pedeapsa.

| Whateverrr a răspuns:

Parerea (convingerea) mea este ca exista cer/iad. Dar destinatia unei persoane nu depinde de cat de bun a fost pe pamant prin incercarile sale de a fi moral, ci prin credinta in Isus Hristos: 1Ioan 5: 11, 12 "Și mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne-a dat viaţa veșnică și această viaţă este în Fiul Său. Cine are pe Fiul are viaţa; cine n-are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viaţa."
(Aici viața referindu-se la rai, pentru că iadul este 'moartea' eternă)

| MaRIAN9889 a răspuns:

"Chestia asta" este destul de "complicata, zic eu. Sunt destule teorii si imagini in care pot dovedi ca exista forte supranaturale, departe de umanitate. Dar in acelasi timp sunt multe lucruri cu semne de întrebare, intrebarea mea este. Noi daca am stii totul, ar rezista creierul/mintea noastră pentru a o percepe? Oricum in momentul cand ajungem pe partea cealaltă, vom sti adevarul si daca nu exista nimic atunci pot spune ca tot nu ai cum sa stii.