| Mirceadumb a întrebat:

Ce este anabolism și ce este catabolism. vreau o definiție mai științifică dar și pe limba noastră pentru a înțelege logic.

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Sunt doua "categorii" care formeaza metabolismul. Anabolismul se ocupa cu acumularea, iar catabolismul cu arderea.

| Syndre a răspuns:

Anabolismul e o fază a metabolismului în care energia e transformată în substanță(adică pui pe tine), iar catabolismul e faza când susbstanțele din organism sunt transformate în substanțe simple ce sunt eliminate(dai jos de pe tine).