| opacatoasa a întrebat:

Ce este anarhia? nu vreau definiţii din DEX, vreau să înţeleg exact la ce se referă. mulţumesc

9 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Anarhie înseamnă răzvrătire, dezordine, nerespectarea unor principii deja impuse.

| MMihai a răspuns:

Anarhie, conform originalului din greacă, aνaρχίa, este un concept care se referă la existența unei societății anarhice, societatea oamenilor liberi. Anarhismul este denumirea unei filozofii politice sau denuminarea unui termen generic pentru un grup de concepții de natură filozofico-politică, care sunt mai mult sau mai puțin legate una de alta, derivat din cuvântul din limba greacă veche an-archos, care s-ar traduce în limba română prin expresia fără conducere sau fără conducători. În sensul cel mai general, "anarhismul este convingerea fermă că toți conducătorii sunt în ultimă instanță opresivi și, ca atare, trebuie eliminați/înlăturați.

Deși aparent divergent sau inconsistent, dar o persoană care este un teoretician și/sau un practician al anarhiei, refuzând autoritarea politică, poate totuși crede în conducerea bazată pe voluntariat.

Anarhismul nu neagă ordinea, ci legile așa cum au fost făcute de om pentru guvernarea unor mase mari de alți oameni. Anarhiștii susțineau că refuzul lor față de constituții și guverne nu inseamnă promovarea "fărădelegii". Ei susțineau că justiția reală este naturală, inerentă, și se va afirma prin dezvoltarea liberă a "socialității" omului: înclinația lui naturală (atunci când nu este închistată de legi) de a trăi pe baza principiilor și practicilor de "ajutor reciproc". Tocmai pentru că se bazează pe trei principii simple și universale (libertate, egalitate și ajutor reciproc), anarhismul a fost îmbrățișat in Vest, Est, Nord și Sudul politic, dar și în artă (poezie, proză, teatru, pictură și grafică etc.). Anarhismul are o influență predominantă în multe mișcări politice contemporane, inclusiv în campaniiile împotriva brutalității poliției, pedepsei capitale, în mișcările pentru drepturile homosexualilor, pentru drepturile animalelor, vegetarianism, dreptul la avort, abolirea penitenciarelor, legalizarea marijuanei etc.
http://www.youtube.com/watch?v=6TeZQcql1Nc
http://www.youtube.com/watch?v=h8oXXm3sOtM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Kp-7vzve91w&feature=related
http://www.referatele.com/......827188.php
http://icehot.wordpress.com/2006/12/11/si-dumnezeu-a-zis-sa-fie-anarhie/
http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12175
http://dexonline.ro/definitie/anarhie
ANARHÍE s. f. Stare de dezorganizare, de dezordine, de haos, într-o țară, într-o instituție etc.; nesupunere, indisciplină a individului față de o colectivitate organizată. ♦ Stare a producției, proprie regimului capitalist, în care (din cauza proprietății private asupra mijloacelor de producție) activitatea de producție socială este neplanificată și nedirijată, ducând la crize periodice și la șomaj. – Anarhie ≠ disciplină, ordine
Nu am priceput de ce ai pus întrebarea!

| DaNNN a răspuns:

Anarhia este antonimul ordinii, disciplinii.

Sper ca te-am ajutat.

| bogdan14_5722 a răspuns:

Da ce n-ai dex acasa sau dex online nu ne mai stresa cu intrebarile astea de ***

| Bratulescu_Mihai_1992 a răspuns:

Cate raspunsuri tampite sunt pe tema asta. Uite ce e anarhia: https://www.youtube.com/watch?v=PV47I5KxxpA

| mjalex98 a răspuns:

Poi anarhie inseamna libertate, fara reguli, dar anarhisti nu sunt bine vazuti de societate... ei fiind persoanele care ataca persoanele politice... sper ca te-am ajutat chiar daca nu e din dictionar

| Nicu_Munteanu_1977 a răspuns:

O societate bazata pe colaborarea unor oameni complet liberi.

| Chicinas_Bogdan_Ilie_1990 a răspuns:

Anarhismul este doctrina și mișcarea radicală, care respinge intervenția statului în afacerile economice și sociale, și a declarat opoziția față de orice fel de ierarhie, fie consolidată prin tradiție sau consens ca în cazul impuse astfel coercitiv.

| Mehr_Boris_1941 a răspuns:

NICI NU AM VĂZUT-O LA FAȚĂ. Mi-a povestit viața toată, pe Net. NU știu cum arată, nu am iubit-o,, avea ceva grosolan, deși se jura că mă iubește. Nu știu ce a fost, s-a încheiat cum a început, cu nimic. Ce pune Charles Baudelairel? Acel dandy, acel poet minunat. S-a născut la Paris în 1821, pe 9 aprilie. Om al primăverii. Nu a fost așa. Les Fleurs du Mal este srisă de un suferind. Apoi Paradisul artificial, apoiSpleen de Paris, etc. Talentul se epuizase. Era terminat. A făcut critică muzicală, artistică, i-a enervat pe toți. ra un negativist, dar deștept foc. Zeul său a fost Allan Poe, alt nebun. Nebunii fac arta, anarhia naște literatură. A murit supărat pe el și pe toată lumea, la numai 46 de ani. Dar ce geniu. Gustave Courbet l-a prezentat în tabloul celebru „Atelierul pictorului"-1855, tablou refuzat de idioții critici. Familia lui Baudelaire nu a avut o istorie blândă, mama, tatăl, probleme cu regaliștii, republicanii, apoi tatăl moare, copilul are un tată vitreg, generalul Jacques Aupick. Poetul nu-l va iubi niciodată. Militarul nu are nimic cu arta. E nul. Dar tatăl îl trimite în excursii în India, în țări exotice. Nu era un tată rău. Charles își găsește iubirea vieții - o mulatră frumoasă Jeanne Duval. Poetul cheltuiește nebunește banii părinților dare încep să-l urmărească. Franța cunoaște doi persecutați - Flaubert țși Baudelaire. Persecuția nu vine din partea rudelor, ci chiar regimului micului Napoleon III.