| Annä_Anné_1997 a întrebat:

Ce este stratul de ozon. scurt vreau pentru geografie plss dau funda. va rog sau un site

Răspuns Câştigător
| Mann02 a răspuns:

Stratul de ozon este stratul care tine atmosfera si protejeaza pamantul de radiatiile solare.

| Annä_Anné_1997 explică (pentru Mann02):

Mersi, ti-am dat funda.

7 răspunsuri:
| Annä_Anné_1997 explică (pentru crmr):

Am fost si eu pe acel site e foarte lung de scris trebuia ceva simplu, si deja am dat funda :--( cu alta ocazie :*

| cristinapasager a răspuns:

Stratul de ozon este o patura de oxigen mai special (O3 - adica 3 atomi de oxigen in loc de 2 in molecula) care protejeaza pamantul de radiatii daunatoare venite din spatiul cosmic. Stratul de ozon se poate vedea la poli sub forma fenomenului numit "aurora boreala" si "aurora australa"(in emisfera sudica).
http://ro.wikipedia.org/wiki/Stratul_de_ozon

| eucumine010 a răspuns:

Stratul de ozon este o componenta a atmosferei formata in mare parte de ozon. Are rolul de a absorbi razele ultraviolete ale soarelui, in jur de 97-99%. Este localizat in partea de jos a stratosferei la vreo 20-30 km de pamant. Grosimea stratului de ozon difera in functie de zonele geografice. A fost descoperit in 1913 de francezii Charles Fabry si Henri Buisson.

| Annä_Anné_1997 explică (pentru eucumine010):

Da mersi e folositor dar prea tarziu ca am facut deja tema si nu mai deschid acum caietu. dar mersi oricum iti da-team funda dar pre tarziu!

| eucumine010 a răspuns (pentru Annä_Anné_1997):

Nici o problema. happy