| Maria_2384 a întrebat:

Ce este un grup social mic?
Ce este un rol social?

Răspuns Câştigător
| bea3x a răspuns:

Un grup social reprezinta mai multi oameni care sunt uniti prin ceva: de exemplu, la serviciu se creeaza un grup social; la scoala; in familie etc. Pe baza unei astfel de teorii, un grup social mic ar fi familia ta, cercul tau de prieteni, etc.

Pentru ca omul e o fiinta sociala, el este mereu in contact cu alti oameni, si indeplineste mai multe roluri sociale. De exemplu, sa fii parinte este un rol social, sa fii doctor (nu neaparat ca si profesie, ci atunci cand ai grija de cineva ranit, joci "rolul" de doctor), sa fii femeie, sa fii elev, prieten etc. Rolurile sociale se caracterizeaza printr-un set de norme, reguli sau responsabilitati pe care le au "actorii". De exemplu, ca si elev, ai responsabilitatea sa asculti, sa-ti iei notite, sa inveti, sa raspunzi. Exista de asemenea si o serie de reguli si norme pe care trebuie sa le respecti - sa nu fii violent, sa nu fumezi, sa fii respectuos, sa mergi la ore etc.

4 răspunsuri:
| zalisa a răspuns:

Un grup social mic este un grup social format de 10-20 de persoane. Cel mai mic grup social este familia.
Rolul social este functia pe o care o ocupa o persoana/ un grup in societatehappy.

| Chrystyne a răspuns:

Rol social=un rol in societate.
Grup social mic- o grupare mica de oameni care socializeaza intre ei.

| cristinutza_1501 a răspuns:

Grupul social mic este format din putine persoane pe timp indelungat si au un scop comun si intre membrii grupului exista relatii.de exemplu familia nucleara (mama, tata si eventual copii)
rolul social este ansamblul de comportamente pe care in mod legitim il asteapta ceilalti

| coroban22 a răspuns:

Un grup social reprezinta mai multi oameni care sunt uniti prin ceva: de exemplu, la serviciu se creeaza un grup social; la scoala; in familie etc. Pe baza unei astfel de teorii, un grup social mic ar fi familia ta, cercul tau de prieteni, etc.

Pentru ca omul e o fiinta sociala, el este mereu in contact cu alti oameni, si indeplineste mai multe roluri sociale. De exemplu, sa fii parinte este un rol social, sa fii doctor (nu neaparat ca si profesie, ci atunci cand ai grija de cineva ranit, joci "rolul" de doctor), sa fii femeie, sa fii elev, prieten etc. Rolurile sociale se caracterizeaza printr-un set de norme, reguli sau responsabilitati pe care le au "actorii". De exemplu, ca si elev, ai responsabilitatea sa asculti, sa-ti iei notite, sa inveti, sa raspunzi. Exista de asemenea si o serie de reguli si norme pe care trebuie sa le respecti - sa nu fii violent, sa nu fumezi, sa fii respectuos, sa mergi la ore etc.