| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă mai exact a avea o "minte creață"?
Am tot auzit asta dar nu-i știu exact sensul.

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Dacă este o minte creță, este cu cute, sau zbârcituri, încrețit. Asta însemnă că mintea, nu gândește, clar și lucid. Gândește încâlcit. dacă încrețești o hârtie, este normal să numai fie dreaptă. Asa este și mintea, manifestă o încurcătură acolo.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E similar cu a fi fâșneț

| NLS a răspuns:

Chiar sigur nu sunt, nu am fost la filologie,
insa stiam ca inseamna:
"ager la minte",
capabil sa prelucrezi rapid informatii (sau dupa caz, sa memorezi),
sa ai idei, sa gasesti rezolvari...

| Emma30555 a răspuns:

Eu știam ca minte creata e o expresie în gluma cu referire la cineva care înțelege greșit, se complica în gândire sau înțelege pe dos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se zice că de câte ori înveți ceva, se creează o circumvoluțiune la nivelul encefalului. Deci un om ce deține multe informații are o "minte creață".

Răspuns utilizator avertizat
| Sekim a răspuns:

Tinand cont ca oamenii folosesc termenii atat cu sens propriu, cat si cu sensul lor, este greu de spus. Daca vorbim strict despre sensul propriu al acestei zicale, se refera la "adanciturile" de pe suprafata lobilor creierului. Cu cat mai multe "adancituri" sunt la nivelul lobilor, cu atat se presupune ca inteligenta este mai mare.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 a răspuns:

E simplu de inteles, inseamna a fi prost/proasta! happy

| AndreeaWTS a răspuns:

Și eu cred exact ce a zis Emma30555.

| Pnin a răspuns:

Sa fii destept.