| anonim_4396 a întrebat:

Ce limbii străine cunoașteți? si la ce nivel? cum l-ati/le-ati învățat?

51 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Franceza, clasa II-X in scoala, nu mai stiu decat cateva zeci de cuvinte. Daca ma pui sa vorbesc, e grav happy. Rusa, cu literele ei chirilice, invatata in clasele V-X, sunt total "pe linga", literele le buchisesc ca copiii de clasa intii. La engleza, facut un curs de o luna, auzita la tv, sau conversat cu grupuri de americani ce venea pe la noi, si mai nou pe net, stau ceva mai bine, mediu ca nivel, dar cu lacune serioase, am vocabularul destul de restrins, comparativ cu vocabularul bogat al limbii.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Tu stai in usa? inveti la curs doar gramatica?

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Am invatat la curs si cuvinte, insa multe le-am uitat, dat fiind ca nu am avut cu cine vorbi pe atunci. Si nici la tv nu aveam timp sa ma uit, ca sa imi amintesc din filme.

| Bondarel99 a răspuns:

Engleza (pe care am invatat-o foarte greu fiind prima limba), franceza (pe care o faceam la scoala si imi placea), spaniola (pe care am invatat-o singura fiind extrem de usoara), portugheza (pe care tot asa am prins-o repede fiind asemanatoare cu spaniola) si italiana. Nu avusesem absolut niciun contact cu italiana pana acum ceva timp, apoi am citit si am vazut niste filme in italiana si am fost surprinsa ca intelegeam aproape tot, cred ca e din cauza ca stiam la nivel avansat celelalte limbi romanice si sunt multe cuvinte identice sau asemanatoare intre ele. Apoi am aprofundat si italiana.
E usor sa inveti citind carti de invatare a limbii (cu explicatii pentru vocabular si gramatica) si vizionand filme sau la ce ai tu acces. Dar fiindca netul e plin de mijloace nu ar trebui sa fie asa greu.
Pot si sa ma exprim destul de bine dar mai greu cu pronuntia in engleza si in franceza...stii cum e happy

Voiam sa invat si germana dar e foarte diferita...

| dannyel86 a răspuns:

Engleza - intermediar (scoala)
Franceza - intermediar (scoala)
Spaniola - incepator (telenovele sud-americane)
Italiana - incepator (in curs de procesare - Duolingo)
Germana - incepator (in curs de procesare - Duolingo)

Eu m-am laudat destul! laughing Spune-ne despre tine. tongue

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Limba engleza =sincer nu stiu cum am invatat -o, vedeam multe filme, imi traduceam in minte piese, vedeam documentare, rar la scoala traduceam texte, inteleg cam 90% din ceea ce aud, nu stiu sa scriu, am probleme cand citesc, de vorbit deloc
limba spaniola =telennovele, inteleg cam 80%
ma bucur ca inveti limba germana https://www.podcast.de/episode/332498199/025+Ich+brauch%28t%29e+Geld/
sa stii ca este grea, mai ales gramatica si un nativ mai greșește

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

E clar ca si filmele m-au ajutat la invatarea limbii engleze (versiunea americana, mai putin cea britanica - are alt accent). happy
Da, intr-adevar germana e grea. Am invatat cateva cuvinte din vocabularul limbii, dar la nivel de propozitie/fraza, formularea este greu de compus. Sunt alte reguli fata de romana.
In engleza si in franceza as putea vorbi si scrie (usor stangaci), dar spaniola nu am exersat. big grin
La nivel de intelegere a limbii vorbite (engleza, franceza, spaniola), ma descurc bine (spaniola tot 80%, ca tine).
Neavand cu cine discuta in "straineza", sunt deficitar in folosirea lor in comunicarea orala. laughing

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Https://drive.google.com/......dU3QJ/view
astea sunt 4000 de cuvinte populare, nu invata cuvinte si cuvinte prin context https://de.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Hauptseite

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Mersi pentru surse! happy Am gasit si eu cursuri si ghiduri de conversatie in limba germana, cu asistenta in limba romana.
Sunt foarte utile. La fel si Duolingo, care ma ajuta foarte mult!winking
Pronuntia e dificila si trebuie sa asculti multa parte audio in germana, pentru a putea reproduce cum trebuie aceasta limba.

| Hammurabi a răspuns:

Greaca - nativ (taica-meu e grec)
Engleza americana - la fata locului (am stat 2 ani in USA)

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

2 ani in usa, de ce ai venit iar in ro?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

E complicat. Atat am avut contractul. Iar statutul de emigrant nu m-a incantat. Ramai cand nu mai ai nimic in RO, dar eu aveam deja o afacere pornita.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Asa e

| Superior a răspuns:

60% din limba engleza, invatata din jocuri video si filme. La inceput o uram datorita modului oribil in care era predata la scoala, insa am aflat ca e o limba frumoasa si utila in viata, bineinteles, nu datorita scolii.
Spaniola cam 40%.

| JackR a răspuns:

Engleza - scris/citit/vorbit foarte bine. Dupa vreo 10 ani de locuit/lucrat in USA si Africa de Sud, este normal.
Rusa - scris/citit: foarte bine (am citit multa literatura stiintifica in limba rusa), vorbit: binisor (din lipsa de antrenament)
Franceza si latina (da, latina!) scris/citit/vorbit (mai putin vorbit in latina, ca nu am cu cine!). Mama mea, care a fost filolog, nu era sa ma rateze pe mine, pe langa 30 de generatii de studenti. Toata copilaria, erau doua zile pe saptamana cand vorbeam cu ea in franceza sau latina.

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Care erau modalitățile tale de a invata o limba?

| JackR a răspuns (pentru RAY):

"Repetitio est mater studiorum" cu addendum-ul din engleza "practice makes perfect". happy

| RAY a răspuns (pentru JackR):

Mai uimit sa spun asa, ai multe cunostinte intelectuale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Italiana si Engleza. Prima foarte bine, a 2 din bine spre foarte bine. Am inceput sa vorbesc fluent fara sa mai stau pe ganduri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vocabularul cum ai invatat?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

La care din cele 2 limbi te referi?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Engleza

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Stiam deja din anii de scoala Ray. Dar in timp mi-am dat drumul la vorbit singur. Cand se strang 40 de oameni si vorbesti planurile pentru lunile viitoare, ce ai de facut, fiecare in parte ce are de facut, trebuie sa intelegi tot. Desi mi-a fost mai greu la inceput ca in Londra stii ca au acceptul lor tampit, nu e engleza aia clara de USA. Dar acum nu mai am probleme. Plus ca ma amuza teribil cand ii aud cu "Thanks mate " laughing.

| OnePiece a răspuns:

Eh, singura limba straina pe care o stiu cu adevarat (si o stiu la un nivel destul de avansat) este engleza.

Mi-ar placea sa invat germana si japoneza, dar problema e nu ca sunt ele limbi grele, ci ca nu am eu motivatie sa le invat sad

| Raniaa a răspuns:

Engleză,franceză-avansat
Italiană-mediu
Arabă- începător spre mediu.

| RAY a răspuns (pentru Raniaa):

Wow asta da provocare, si cum este limba araba?

| PsyhoChild a răspuns:

Stiu sa traduc orice fel de text in engleza.Totusi cand incerc sa citesc de pe o carte cu voce tare mi se frange limba in gura.Dar asa pot purta o discutie cu cineva care nu are acel accent in engleza

| Anonima6789777 a răspuns:

Germana - avansat
Engleza - avansat
Rusa - intermediar
Araba - incepator
Turca - avansat

Araba, Turca si Germana le-am invatat din placere.
Engleza si Rusa de nevoie laughing

| RAY a răspuns (pentru Anonima6789777):

Wow adica o vorbesti fluent?

| Anonima6789777 a răspuns (pentru RAY):

Aproximativ da laughing)

| RAY a răspuns (pentru Anonima6789777):

Sehr gut, ma bucur sa citesc asta, cum ai invatat o?

| ChristianKalman a răspuns:

Engleză - C2 - folosesc foarte mult la serviciu și am avut și o bursă de un an în SUA;
Germană - C2 - am stat 6 ani în Austria, facultate + serviciu, cu diferite plecări cu burse și proiecte în afara țării;
Olandeză - B2 - am făcut un semestru de facultate și în Olanda;
Franceză - C1 - am făcut-o din clasa întâi până când am terminat liceul și cam atât s-a lipit de mine, am avut ocazia să o exersez în călătoriile mele în Elveția;
Spaniolă și italiană - B1 spre B2 - spaniola am studiat-o la școală iar italiana din pasiune, am fost și prin tabere când eram mic, le-am învățat din plăcere.
Mai știu și ceva maghiară, doar vorbit, pentru că unul dintre bunici era maghiar și îmi amintesc că vorbeam când eram mic, până în clasa a IV-a sau a V-a.

| Rux2000 a răspuns:

Portughezã 100% am locuit 10 ani acolo. Română 60%. engleză 20%

| RAY a răspuns (pentru Rux2000):

Nu esti nativa romanca?

| Rux2000 a răspuns (pentru RAY):

Părinţi mei sunt români dar eu am locuit acolo de la vârsta de 7 ani scoala am facut o acolo si nu prea vorbeam română de la 8:30 pana la 18h seara sa vb numai portugheză si apoi sa vorbesti română cateva ore cat stateam cu ai mei era greu si inca este nu cunosc limba română foarte bine

| Rux2000 a răspuns (pentru RAY):

Acum învăţ germana m-am mutat de curând in Germania (o luna si o săptămână) grea limba!

| RAY a răspuns (pentru Rux2000):

Https://drive.google.com/......dU3QJ/view
astea sunt 4000 de cuvinte populare, nu invata cuvinte si cuvinte prin context https://de.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Hauptseite

te cred, un cuvant poate avea si 7 intelesuri diferite in functie de propozitia respectiva,de context, stiu ca e grea, dar asta nu e motiv sa fugi de ia, citeste mult, asculta podcast https://www.podcast.de/episode/332498199/025+Ich+brauch%28t%29e+Geld/
invata cuvintele alea populare prin context
https://de.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Hauptseite

Răspuns utilizator avertizat
| Stefan123x a răspuns:

Aproximativ 80% din ce stiu am invatat din jocuri video, putin din filme, iar acel 20% de la scoala. Cat de bine stiu? Sa zicem ca pot avea o conversatie cu un englez!

Bonus, pentru cunoscatori: Metin2 a facut si ceva bun big grin

| RAY a răspuns (pentru Stefan123x):

Metin are comunitati in mai multe limbii?

| Stefan123x a răspuns (pentru RAY):

E in orice limba vrei, dar eu am inceput cu cele in engleza/germana, insa germana nu m-a interesat sa invat asa ca si pe acelea le setam in limba engleza!

| averagestudent a răspuns:

Engleza: citit-bine, scris-asa si asa, vorbit-foarte bine daca te referi la a ma face inteleasa, n-am probleme, dar fac multe greseli gramaticale cand vb repede (scoala, de curand sunt mai atenta si la pronuntia de la filme ca am realizat ca sunt de mare ajutor)
Franceza: scris-foarte bine, citit-foarte bine, vorbit-mai putin ca nu am cu cine si trebuie sa ma gandesc pana formez propozitiile (scoala)
Turca-o invat de putin timp, inteleg aproape tot din serialul la care ma uit, la scris nu ma prea descurc, de vorbit mai vb cu mama, asa ca sa mai exersez limba, ca ea oricum nu intelege nimic si zice ca e grea limba. Am lasat turca la sfarsit ca e pasiunea vietii mele, iubesc limba asta din tot sufletul, mi se pare cea mai frumoasa limba de pe Pamant. big grin O invat singura, acasa cu ajutorul cartilor si serialului Elif.

| RAY a răspuns (pentru averagestudent):

Bravo,si eu la fel invat singur

| mamiloca a răspuns:

Engleza cam 60%. Din ce am invatat-o? pai... din filme, dar cel mai mult din jocurile video. Nu pot sa zic ca o stapanesc bine rau, dar cat de cat rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru mamiloca):

O poti doar intelege sau poti si vorbi? citi? scrie?

| Miruna_Miru_1972 a răspuns:

Franceza -nivelul 2
engleza- nivelul 2
italiana- la inceput
primele 2 la scoala si italiana am fost nevoita

| minjixy a răspuns:

Engleza- 80-90%- de la scoala, filme, jocuri
Franceza- 50%- tot de la scoala laughing
Maghiară- 20%- am facut la scoala 4 ani, insa nu prea imi mai amintesc mare chestie
Spaniola- 40%- din melodii
Coreeana- 50%- inca invat uitandu-ma la kdrame, ascultand kpop si cu ajutorul internetului.

| AlexAnonim2001 a răspuns:

Pai eu stiu Engleza 90% (din filme, jocuri, si scoala)
Germana 40% (in scoala am invatat, a fost mai greu dar am invatat-o si pe astalaughing) )
Franceza 50% ( la fel ca la germana)
Spaniola 30% (din seriale )
Maghiara 25% ( am un prieten, nu stiu la perfect, dar ma descurc).

| Cucerescu_Mihaela_2001 a răspuns:

Engleza cat de la scoala, Cehă foarte bine și Rusa mediu

| RAY a răspuns (pentru Cucerescu_Mihaela_2001):

Ceha si rusa cum asa?

| Cucerescu_Mihaela_2001 a răspuns (pentru RAY):

Pai sunt din Republica Moldova Rusa o știu din filme și seriale și Cehă căci trăiesc în Praga de 3 ani