| Cristinaaa041107 a întrebat:

Ce materii se fac la profilul filologie, cate ore pe saptamana si la ce se da teza?

5 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Materii,tot ce ai avut la generala.Plus logica in clasa a 10-a, psihologie intra 11-a, si folofie a 12-a, parca.Din clasa a 11-a nu mai faci,mate,fizica, chimie. teza se da la romana, latina, engleza, istorie sau geografie happy.In clasa a 9-a orele vor fi echilibrate, din clasa a 10-a v-eti incepe sa va axati mai mult pe romana, istorie, engleza happy.

| fuzzer a răspuns:

Teza dai din geografie, latina, istorie, limba straina.

Materiile sunt aceleasi doar ca faci in plus logica si tic.

| MariusGomoi a răspuns:

Cele mai de baza sunt romana,engleza,franceza, apoi latina, istoria si geografia. teza o sa dai la latina, romana, istorie sau geografie depinde ce o sa alegi tu

| Ella50 a răspuns:

La acest profil ai destul de multa libertate si timp liber, spre deosebire de altele (am prieteni pe la mate-info si, sarmanii sunt ucisi de teme...). Cand iti alegi profilul trebuie sa te gandesti la mai multe aspecte:
1. spre ce facultate te indrepti (de la filo poti merge la litere, la academia de politie, la teatru, la jurnalism, la drept, etc.)
2. la ce vrei sa dai teza (la filologie dai la romana, latina, engleza si istorie/geografie, pe cand la mate-info la mate, info, fizica/chimie/biologie si romana)
3. etc... ca nu-mi mai vine nimic in minte happy
Oricum, la filologie primesti proiecte interesante la materiile importante (la romana sunt niste teme frumoase pe care le dezbati, le comentezi, etc.), iar la celelalte (mate, chimie, fizica) nu se insista prea mult pe invatat. Intr-a 9 a se adauga si a 3 a limba (in cazul meu, franceza, pentru ca am facut engleza si germana la generala), nu mai faci gramatica, matematica ai doar 2 ore, fizica la fel, chimia doar 1 ora. Ce e aiurea... putini baieti pe la profilul asta; noi avem doar 2 laughing
Daca vrei sa mergi la filo, trebuie sa iti placa sa citesti, sa stii sa comentezi textele, sa citesti printre randuri (sunt tot felul de simboluri de analizat), sa iti placa engleza (compuneri, timpuri trecute, etc.) si sa ai imaginatie.

| LittleLady a răspuns (pentru Ella50):

Ce frumos ai descris acest profil, pe care vreau su eu sa il urmez.Ma bucur pentru ca acum am mai mult incredere in mine.