| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA---Ajutor TPU trec clasa a 7-a si inca nu mi-am descoperit o metoda de invatare si cum de zice toata lumea "clasa a 7-a e cea mai grea",vreau sa imi gasesc o alta metoda de invatat decat cea mecanica, as prefera metodele pe care le folositi voi cand invatati. ---FUNDA

Răspuns Câştigător
| Gabitzu246 a răspuns:

Eu chiar nu inteleg cum puteti voi sa invatati mecanic 3-4 pagini, eu pur si simplu citeam si imi imaginam in minte despre ce e vorba in lectie, ca o poveste.Si incearca sa iei lectia cat mai logic ca sa intelegi ce vrea sa spuna acolo, una este sa citesti si alta este sa intelegi.Bafta!
P.S clasa a 7-a poate fi foarte usoara numa' daca vrei tu sa fie.

2 răspunsuri:
| LuciWv a răspuns:

La romana si mate nu prea ai scapare,dar daca esti atent in clasa poti prinde lectia din clasa si acasa sa nu ai nici o treaba cu invatatul,cel putin asa merge la mine!
La restul materiilor istorie,biologie,geografie,etc. citesc lectia o data si gata!
Dar o citesc atent,retin informatiile care stiu ca imi vor trebui, nu invat toate cuvintele de legatura, (si, sau, este, a fost)
La istorie in a 7-a vor fi multe date( gen. 01/01/1990) de memorat, lectiile sunt interesante, primul razboi mondial si al 2-lea,HWA HITLER laughing
Deci daca esti atent la Romana si Mate prinzi lectia din clasa, la fel si la restul materiilor, dar la restul materiilor ori cat ai prinde din clasa, dupa o saptamana mai uiti, si de asta e bine ca inainte de ora sa repeti macar o data sau de 2-3 ori lectia, ca nu musca!
Bafta

| Zedge a răspuns:

Cine psune ca clasa 7 e cea mai grea e un tampit, e la fel ca 5 si 6 doar a opta e mai grea, stim toti de ce, si de invatat, trebuie sa inveti logic nu mecanic.