| geoconda a întrebat:

Ce părere aveți de educația sexuală în școli?

Răspuns Câştigător
| Forza4Milano a răspuns:

Educatia sexuala nu trebuie facuta in scoala.Este de ajuns ce iti spune parintele tau ca sa pricepi cum se fac copii.Trec in clasa a 7 a si va spun cu cea mai mare sinceritate ca la cat de obsedati si perversi sunt colegii mei asta nu va face decat sa le indulceasca placerea de a vorbi de organele genitale.Adica daca esti obsedat de filme pornografice asta nu va face decat sa iti umple capul de si mai multe chestii. A si apropo ca am citit toata conversatia din comentarii. Domnule sunserios daca in occident se drogheaza oamenii si uite cum e in Canada ard biserici si noi trebuie sa facem la fel? Rusine.

210 răspunsuri:
| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

Ești încuiat rău dacă crezi așa ceva.
Educația sexuală ar trebui să-i ajute pe copii să se înțeleagă pe ei înșiși și să trateze sexualitatea ca pe un lucru perfect normal, obișnuit și necesar pentru o viață decentă. Tu crezi că sexul e rușinos? De ce să-mi fie rușine de sexualitatea mea? Fiecare este liber să decidă ce gen vrea să fie. Eu dacă vreau să fiu femeie atunci îmi fac operație și gata, nu am de ce să-mi fie rușine pentru că este ceva normal și se numește libertate.
Dacă ar fi după tine am trăi ca în evul mediu, când toți cei care nu erau de acord cu părerea unanimă că bărbatului trebuie să-i placă femeia și invers erau torturați, arși pe rug, și multe altele.
Copiii trebuie învățați că sexul e ceva plăcut și benefic pentru organism, nu dezgustător și rușinos. Și ne mai întrebăm de ce avem atâția adulți virgini și care n-au habar cum să-și stăpânească și să-și folosească instinctele sexuale devenind violatori.
Degeaba încercați voi conservatorii să înăbușiți aceste instincte că nu funcționează și o dată și o dată vor răbufni, creând un nou violator.

| geoconda explică (pentru suntserios):

LUCRURILE ASTEA SE învata de la mama ta si punct!

| geoconda explică (pentru mastadont):

Ha ha, nu e rușinoasă sexualitatea? Hai sa umblam în pieile goale pe strada ca nu ne e rusine cu corpul nostru, doar toți avem aceleași organe, nu ar trebui să fie rusine.

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Ce sa iti scriu eu tie mah baiatule, cand tu esti plecat cu vaca? Inteleg, atat poti tu si nu ma complic sa intru intr-un dialog cu tine, pentru ca m-ai plictisi si enerva in acelasi timp.

| Frank51 a răspuns (pentru geoconda):

Ești stas! Tipizat! Degeaba ți se explică frumos pentru că alegi doar ce îți convine dintre răspunsuri. Tipic!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru geoconda):

Cand mama ta a invatat de la biserica ca nu are voie sa intre si ca e ceva rusinos sa fii la menstruatie si ca baietii sunt invatat la scolile din vest sa fie gay imi e mila de educatia pe care o primesc fetele mai departe.

| mastadont a răspuns (pentru geoconda):

Există o mare diferență între rușine și decență, pe care se pare că tu nu o cunoști însă. Ce vorbești tu acolo se numește decență nu rușine.
Rușine e când vezi oameni care nu vor să meargă la doctor pentru că se tem, le e rușine de ce va spune acesta, rușinea înseamnă să nu abordezi un posibil partener pentru că te consideri incapabil și crezi că nimeni nu te iubește și că nu meriți sex pentru că așa te-a învățat societatea conservatoare românească. Rușinea înseamnă să nu vorbești cu propriul copil despre sex pentru că nu ți se pare ceva normal și să-l lași să descopere singur, uneori apărând incidente nedorite, cum ar fi o sarcină, doar pentru că, ție ca părinte, ți-a fost rușine să abordezi acest subiect.
Toți o facem în intimitate, hai să nu mai fim atât de ipocriți și să ne permitem să și discutăm despre acest lucru.
Mie îmi place cel mai mult concepția indiană asupra sexului, care susține ideea că sexul e o artă și nu o rușine.

| geoconda explică (pentru Frank51):

Eh, oare eu să fiu aceea?

Bula
| Bula a răspuns:

Scoala trebuie sa pregateasca elevii pentru VIATA, din care va face parte si viata sexuala.
Deoarece tema sexului este tabu in multe familii, la scoala se poate face educatia necesara, evident in functie de varsta si pregatirea (extrascolara) a tinerilor.
In lipsa educatiei sexuale de acasa si de la scoala, tinerii isi "acopera" foametea de curiozitate din restul surselor ramase, dezorganizat (internet, "prieteni" etc.), care nu sunt controlabile si pot deveni chiar periculoase.
Educatia sexuala in scoli ar avea tocmai rolul de a clarifica si invata in mod organizat aceste "mistere".

Sa nu uitam: educatia sexuala s-a invatat de a lungul istoriei in multe locuri, chiar prin manuale foarte bine gandite. Exemplul cel mai cunoscut este Kamasutra, manualul sexualitatii din India.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Păi este. Rusinea asta despre care spui tu, este de fapt o teamă.

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Asa ma gandeam si eu referitor la ce a scris ala... daca el zice ca sexul nu-i rusinos, de ce nu face sex cu ma-sa sau cu sor-sa sau cu fii-sa.winking Ce-i rau in asta daca nu-i rusinos?winking

| geoconda explică (pentru Bula):

Este si ar fi frumos, dar in ce tara trăim noi, doar povești! Si nu va fi asa, stiu sigur. Nici matematica nu mai e ce a fost. Școala vieții o studiază fiecare in particular! Școala asta de o facem noi in Romania, numai școală nu mai e. Eu sunt din mediul rural si stiu ce inseamna. Se invata mai bine ca la oraș. Știm anumite chestii deja d e la ecologie, nu cred ca mai e nevoie de asa educație sexuală, auzi, care ii sperie pe mititei. Mai bine lăsăm lucrurile să vină de la sine. Crezi ca daca s ar face asa educație în școli, gata, rămâne lumea fără gravide de 14 ani? Mereu vor exista fetele astea!

| geoconda explică (pentru wildthing):

Hahaaahaaa

| geoconda explică (pentru suntserios):

Nu e ceva rușinos să fi la menstruatie si asta nu e o problema in randul lumii întregi la minte. Doar cei cu o timiditate crescută cred asta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru geoconda):

E ceva in randul lumii, ca suntem o tara profund ortodoxa si needucata...

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

E rău pentru că nu există diversitate genetică și pot apărea diferite probleme,. Dar ce să știe încuiații ca tine despre așa ceva?

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

Așa-i, tu m-ai plictisit deja. Dacă n-avem argumente o dăm în insulte, comportament clasic de elev de clasa a v-a. Ține-o tot așa, poate în 30 de ani îți faci și prietenă!

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Eu nu ma refer la a procrea, bai inteligentule. Am vorbit strict despre sex, bai descuiatule. De ce nu faci sex cu maica-ta (fara sa faceti un copil impreuna), daca nu-i rusinos!?winking

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Nu e vorba de lipsa de argumente ci de faptul ca atunci cand o persoana imi provoaca scarba nu simt nici o placere sa conversez cu ea.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Am înțeles acum! Aveti sarcină de la partid sau de la agenție ca să le promovați ceva
Cred ca primiti bani! Mi se părea că vorbiti totusi din capul dvs, dar, e contrariul

| mastadont a răspuns (pentru geoconda):

Eu cred că tu ești plătit de bor ca nu cumva să-și piardă din influență. Dacă vrei ca copilul tău să rămână încuiat la minte, să-i fie rușine de cine și ce este și să se ferească de sex ca de dracu atunci e treaba ta.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Încuiatul aici esti tu! Precis ca primesti bani!

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

Crezi că sunt obsedat ca tine să mă atragă membri familiei? Trebuie să fi cu adevărat obsedat și să-ți fi reprimat mult timp dorințele și impulsurile sexuale ca să te atragă mama ta, asta provoacă acest conservatorism dus la extrem. Din câte văd tot pe acest subiect o ții, poate ai tu ceva fantezii...
Dacă ai ști ce e ăla instinctul ți-ai fi dat seama că, genetic, nu suntem făcuți să ne atragă persoanele care au un bagaj genetic foarte apropiat de al nostru, aici fiind incluși membri apropiați ai familiei.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Stai linistit! Că sunt fata în clasa a 10-a aproape! Nu sunt plătită, stai chill! Toti acum pe aplicații, cum ar fi tik tok, ca noi suntem tinta. Dacă ai control asupra tinerilor, ai totul. Vor sa ne convinga, vreți să ne convingeti, să ne revoltam, si drepturile parintilor să nu mai fie

| GPA a răspuns:

Cred că tot ce înseamnă subiectul "educație sexuală " ar trebui să pornească din sânul familiei, de acasă, de la părinți responsabili, niște părinți care să discute cu copilul/copiii lor despre această temă, pentru că ei (copiii) nu vor lua în râs niciodată ceea ce părinții lor încearcă să-i învețe, să-i învețe corect, ce este bine pentru ei. Pentru că dacă nu vine de la părinți pentru prima dată, vor afla copiii, însă, la vârste fragede (și pe la 6-7-8 ani este foarte posibil). Ei, nefiind autodidacți (nu se vor putea autoeduca și voi menționa acest lucru) vor încerca să reproducă sau să pună în practică ceea ce au auzit sau văzut de la ceilalți. Copiii pot asimila greșit informația, nu este explicată pe înțelesul lor, o iau în bătaie de joc, nu ca pe o responsabilitate ce o vor avea de purtat atunci când vor fi adolescenți și vor interveni situații delicate, iar la momentul acela, nefiind instruiți mai ales despre BTS, contracepție și prevenție, apar tot felul de evenimente (sarcini nedorite). Sunt copii care se autoeducă în acest sens și bravo lor! Știu să se informeze singuri în ceea ce privește riscurile, siguranța și estetica actului sexual.

Ar fi un surplus de informații pentru tinerii din ziua de astăzi "educația sexuală", însă câți dintre ei o vor lua în serios fără să existe bătaie de joc, referințe către tot felul de meme-uri, site-uri, glume fără haz s-a.m.d. Nu cred că va exista seriozitate pentru această "presupusă" materie, chiar am fost întrebat "Cum se va face practică" sau "Ce fac dacă rămân corigent" la "educație sexuală". Băi, îți pui mâinile în cap nu alta laughing

Adevărat, și eu am aflat de mic despre aceste lucruri, tot 6-7 ani, dar mi le-au explicat părinții (vrând-nevrând).

Bula
| Bula a răspuns (pentru geoconda):

Educatia trebuie inceputa in "cei 7 ani de acasa", continuat si completat, treptat, la scoala.
Educarea ar trebui sa cuprinda mai multe materii obligatorii, langa educatia sexuala: bune maniere, dexteritate manuala, educatie financiara, geografie si istorie cu incepere de ceea locala (!) etc.

Am intalnit baiat care a terminat BAC-ul si a venit sa dea examen la facultate, DAR nu a stiut sa insurubeze /desurubeze un surub si o piulita (noua), dar si tanara absolventa a clasei a 8-a, care n-a cunoscut CEASUL cu aratatoare (!). Evident, fiecare din ei a avut probleme cu matematica /geometria elementara (si nu numai).

Din pacate, majoritatea celor din cei care conduc invatamantul, au doar diplome, dar le lipseste adevarata baza scolara.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Domnule, lasa-te! Sau doamna, ce ai fi! Vreți să prostit tineretul, dar nu toti pica. Eu de exemplu, clar nu! Vreți să dispară abuziv drepturile parintilor. RUSINE

| geoconda explică (pentru Bula):

Vor sa prostească si sa înrobească tineretul. Să muncească pe 2 lei, să stea cu ochii pironiți în telefoane și să nu gândească nimic, să nu zică nu niciodată, să voteze pe cine promovează ei pe rețele etc. Orice aplicație e nocivă pentru că ne orientează gândirea către ceva, ăsta este scopul lor