| geoconda a întrebat:

Ce părere aveți de educația sexuală în școli?

Răspuns Câştigător
| Forza4Milano a răspuns:

Educatia sexuala nu trebuie facuta in scoala.Este de ajuns ce iti spune parintele tau ca sa pricepi cum se fac copii.Trec in clasa a 7 a si va spun cu cea mai mare sinceritate ca la cat de obsedati si perversi sunt colegii mei asta nu va face decat sa le indulceasca placerea de a vorbi de organele genitale.Adica daca esti obsedat de filme pornografice asta nu va face decat sa iti umple capul de si mai multe chestii. A si apropo ca am citit toata conversatia din comentarii. Domnule sunserios daca in occident se drogheaza oamenii si uite cum e in Canada ard biserici si noi trebuie sa facem la fel? Rusine.

210 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Deja e prea greu sa inteleaga ca noi putem fi hetero dar si pentru drepturile persoanelor gay. Hai, recunoaste, asa e ca ai visat ca aveai un castravete in dos noaptea trecuta? big grin

| EcceHomo a răspuns:

Să se facă, dom'le, să se facă!
Poate așa învață și băieții că limba nu este folosită doar în masticație, iar degetele doar la glisarea pe ecranul telefonului.

| geoconda explică (pentru GabiDumitrescu):

Dragă GabiDumitrescu, am spus ce aveam de spus! Nu e nevoie sa avem toți aceeași părere. Eu pot să spun același lucru despre tine! Pentru că eu nu vad ce vezi tu normal in asa ceva, la fel cum nici tu nu vezi ce vad eu anormal in asa ceva. Nu spun că e rau o educație sexuală, ar fi bună, dar nu la școală! CI ACASA! cu parintii! Pentru că la școală deja exista astfel de materii.
Există deja în școlile din România materii (în afară de biologie) al căror conținut este perfect adecvat predării noțiunilor necesare elevilor pe teme legate de acest subiect: "Consiliere si dezvoltare personală", Educație pentru sănătate",,, Adolescență și autocunoaștere")
#liber_la_prosteală?
E oare nevoie de un curs special la școală pentru asta? NU! Progresismul care ne este băgat pe gât de psihopații din vest, ne-a prostit complet.
Vor să indoctrineze băiețeii de câțiva anișori că e ok să se iubească cu alți băieței!?
Citez:,, Părinții din România nu fac acasă dezvoltare cu copilul că au fost si ei la randul lor crescuți în mediul ortodoxo-conservator și cu frica de vest că îi face gay" - da, măi, să fii gay e perfect normal, e la fel de normal cum e să te crezi COPAC? sau DELFIN?
Și foarte mulți tik-tokeri care promovează ca nebunii! Doamne! Păi vă spun eu și încă cineva, că sunt platiți! Dacă convingi tineretul, deții puterea.
Va fi mai mult o bătaie de joc ori o pierdere de timp, fiindcă fetele care fac copii la 14 ani, vor face în continuare!
Am fost întrebată:,, Cum va decurge practica la această materie?",, Ce te faci dacă rămâi corigentă?" -Îți pui mâinile în cap, nu alta!?
Nu poți să-i dai copilului cuțitul să se joace, se va răni! Este o anomalie!
#DATICUREVENEALA

| geoconda explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi asta spun! Am 15 ani, si toate vin la timpul lor. De ce să stricăm copilăria?! Înțelegi! Nu mai explic, ca am explicat ieri! INTELEGI CE VREI! PA

| mastadont a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu recunosc nimic big grin
Atâta ipocrizie și bigotism la o întrebare rar am văzut...

| InYourPants a răspuns (pentru geoconda):

Nu se strica copilaria nimanui, copiii se m"sturbeaza si se uita la filme xxx de la 10-12 ani, atunci apar primii hormoni, multe fetite au menstruatie la varsta aia.

| geoconda explică:

Dar tu gândești?

| EcceHomo a răspuns (pentru InYourPants):

Evident că te temi, devreme ce există filme în care educația se face cu biciul, cureaua și călușul. Multe filme sunt inspirate din realitate. ')

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Romania e pe primul loc in Europa la decesele cauzate de cancerul de col uterin, ceva ce se poate evita/trata foarte facil daca femeile ar fi EDUCATE si s-ar duce la controale periodice. E foarte distractiv cum bati apa in piua cu educatia de acasa, e foarte frumos, dar ce zici tu e ca si cum ai pretinde sa nu mai trimitem copiii la facultate, ca ii invata parintii programare, desi parintii nu au habar de multe ori nici sa deschida un calculator.
P.S. Intrebarea finala - vad ca va tot aprindeti de indoctrinare si alte timpenii. S-a anuntat pe undeva PROGRAMA pentru obiectul asta si nu stiu eu, cumva? Ati fi de acord sa nu se mai faca asta doar daca se elimina complet toate mizeriile religioase din scoala? OK, sa nu ii indoctrinam nici cu una, nici cu alta, ca ii invata parintii acasa oricum. De fapt, de ce naibii ii mai trimitem la scoala?
"Citez:,, Părinții din România nu fac acasă dezvoltare cu copilul că au fost si ei la randul lor crescuți în mediul ortodoxo-conservator și cu frica de vest că îi face gay" - da, măi, să fii gay e perfect normal, e la fel de normal cum e să te crezi COPAC? sau DELFIN?" >> S-au dat linkuri mai sus, cu putina bunavointa puteai sa te documentezi si sa afli ca exista comportament homsexual in intregul regn animal. La oameni, indiferent ca ii arzi pe rug sau le faci campanie de protejare a drepturilor samd, procentul de persoane gay tot ala e. A fi gay e o "anormalitate" care se incadreaza intr-un anume procent, la fel cum si deviatia de sept e ceva care apare la un procent relativ constant din populatie. Sau copiii cu probleme cardiace non-genetice. Nu e ceva normal, dar exista un procent care ajung sa aiba problemele alea.
Legat de promovare, ce promovam noi? Pupatul de moaste? Hai sa rupem scolile cu programe de arta, de stiinta, sportive! Se fac astea? Nu prea, ca parinte cu copil la scoala, iti spun ca mai tot ce se face in scolile de stat e ca sa dea bine in acte, atit. Exceptiile sunt mai rare decat homosexualii...
"Va fi mai mult o bătaie de joc ori o pierdere de timp, fiindcă fetele care fac copii la 14 ani, vor face în continuare!
Am fost întrebată:,, Cum va decurge practica la această materie?",, Ce te faci dacă rămâi corigentă?" -Îți pui mâinile în cap, nu alta!?"
1. Daca vine ambulanta si e unul picat jos fara puls, de ce naiba ii mai facem resuscitare? De ce a mai venit ambulanta, de fapt? Daca exista calculatoare, de ce naiba mai invatam tabla inmultirii?
2. Asta cu practica si corigentele sunt intrebari puerile...
"Nu poți să-i dai copilului cuțitul să se joace, se va răni! Este o anomalie!" Nu i-l dai sa se joace, ci il inveti cum sa taie si cum sa NU taie. Poate ai tai nu si-au batut capul cu asa ceva, ca aveati o icoana protectoare in tavan, dar eu pe fiica-mea (10 ani in curand) am invatat-o cum se taie/curata diverse chestii si de ce e bine sa tii cutitul intr-un fel sau altul, cum se deschide aragazul, cum se inchide, chestii de-astea pe care daca stai sa iei romanii la intrebari, majoritatea asteapta niste minuni care sa ii invete pe copii astea... sau asteapta cate o nenorocire ca sa se plinga apoi.

| geoconda explică (pentru GabiDumitrescu):

Cuțitul în acel citat joacă un rol, nu îmi mai bat capul să-l explic. Opinia ta nu e și realitatea mea!
O zi bună!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Merge bagata si una despre necesitatea orelor de indobito... religie in scoala. Sa ii vezi si acolo ce o sa navaleasca sa ne explice despre sfinta fantoma si focul vesnic, etc. P.S. Poti sa recunosti ca de fapt era morcov, nu castravete... happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Da, nu trebuie' sa iti bati capul. Ai tu impresia ca daca ii explici cuiva cum sta treaba cu niste impulsuri naturale pe care le are e mai nasol decat sa il/o lasi de capul lui/ei sa descopere ce si cum, eventual in moduri nasoale (viol, sarcini nedorite, etc.). Ma copii, ma...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Si indobitocirea ortodoxa de la 5 ani ti se pare ok, in special avand in vedere ca fiul lu' dumnezo' din biblie s-a botezat la 30 de ani in mortii mamiii lui?

| geoconda explică (pentru GabiDumitrescu):

Să înteleg că nici fata dumitale' nu crede, nu? happy

| Forza4Milano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fii ba asa cum vrei tu LGBT oricum nu vezi ca toata lumea isi bate joc de voi? Toti colegii mei au inceput sa zica in loc de prost,, gay,, ca sa vezi ca nimanui nu i pasa de voi.de ce nu vrei sa fii ca toata lumea adica normal? stiu de ce pentru ca vrei atentie de aia big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

De ce ar crede? Isi pune intrebari, nu ia de drept ce zic eu. De cand e mica i-am zis si ii tot zic mereu - nu e nici o problema sa deschizi gura la tac-tu, mama ta, sau la profesori, dar cand faci asta, sa fii 101% sigura de ce zici. In cazul asta, deja are intrebarile alea de bun-simt cum ar fi "Daca dumniedzau le-a facut pe toate, pe el cine l-a facut" sau "Cum de sunt atitia copii bolnavi/se nasc cu probleme nasoale" si alea bune de genul "Daca e atotputernic atunci de ce avem nevoie de popi/biserici/religie ca sa ne intermedieze relatia cu el" si tot inainte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Forza4Milano):

Care voi, puisor? Sint heterosexual, am un copil, nu m-a interesat niciodata in mod deosebit sa ma imperechez cu acelasi sex, nici macar la betie. Ce inseamna la tine ca toata lumea? Daca sunt budist nu e ok? Daca ascult jazz sau opera, nu e ok? Daca ma imbrac in camuflaj si conduc un Aro 244, nu sunt normal? Daca toti ar fi fost normali, nu crezi ca si acum am fi locuit in pesteri? Stai un pic si gindeste-te inainte sa sari la jugulara. Progresul nu e datorat maselor, ci extremelor. Printre extremele alea geniale sau nebune care au impins domenii ca medicina si tehnica inainte, se intampla ca unii sa fi fost poponauti/limbiene. CE LEGATURA ARE SULA CU PREFECTURA?
P.S. Nu vreau atentie sub nici o forma.

| Lukasssz a răspuns:

E necesara.

| chuckmanson a răspuns:

Având în vedere numărul enorm de mame minore și cât de acceptat este abuzul sexual în țara asta, este esențială.

| LoveSleep a răspuns (pentru Forza4Milano):

Ești deștept ca o musca pe parbrizul meu.

| LoveSleep a răspuns:

Ăștia care sunt contra educației sexuale vad lucrurile cam asa:

Ei cred ca o sa se ducă Andrei la școală la 11 ani fără sa știe ce e ăla sex și-o sa vina profa de educație sexuala și-o sa le povesteasca de cum se f u e ea în nu știu ce poziție și cât de bine e, iar după ce pleacă ea, Andrei și cu colegii lui, incing o orgie cu elevele și le lasă pe toate înecate într-o mare de lichid preejaculator, ca spermă nu au încă.

Când realitatea e in felul următor:

Andrei și Maria, 2 elevi dintre miile care știu ce e ăla sex, învață la educație sexuala ce presupune un act sexual, care sunt riscurile acestuia și cum ar trebui sa se protejeze.
Dacă ăștia de mai sus nu sunt foarte afectați și interesați de acest subiect deoarece ei sunt doar prieteni, alte tipe care fac deja sex, abia acum învață că dacă tipii nu au prezervativ, ele pot rămâne gravide și pot sa contacteze o BTS. Majoritatea fetelor de pana în 16 ani gravide nu rămân însărcinate din prea multa știința, ci din prea putina. Dacă le-ar fi spus cineva ce presupune sexul și care sunt riscurile, nu ar mai fi în situația respectiva.

Tot la educație sexuala învață și ce atitudine ar trebui sa aibă legata de tipii care le presează sa facă sex și cât de mult contează felul în care ele se simt în acest act.

Și sunt multe. Dar ce sa știi tu, cu 2 neuroni ai tai, care sunt în contradicție oricum.

| Mosotti a răspuns (pentru Forza4Milano):

De ce sa nu se faca in scoala? Ca acasa multi parinti nu au pregatire in a invata copiii despre astea, despre protectii, etc.
Un specialist stie sa faca copilu sa inteleaga ce trebuie sa faca.

In tot occidentul se face cu f bune rezultate, doar noi ne punem contra.

Si daca vb de organele genitale ce?! Nu fac crime ca sa zici ca e ceva rau.

Acuma in zilele noastre multi incep relati si la 13 ani, asa ca trebuie sa fie pregatiti mai ales sa se protejeze.

In Spania se face asta din clasa 1-a, de ce? Ca sa le intre in inconstient informatiile, sa se ajunga ca daca nu au balonas la ei, sa nu vrea sa faca, dat fiind ca asa trebuie, sa aiba protectie.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, cand e vb de sex, toata lumea o zice ca si cum e vb de crime, de batai, de violuri "vai sa nu afle copilu de...".
Lasa sa stie, ca nu e problema.

Gagica celui de al treilea prieten al meu meu e educatoare, si a zis ca unele fete si baieti se mmasturbeaza, si au directiva UE sa ii lase in pace.
Deci aia e.

Vrem sa ajungem ca occidentalii, dar la minte nu vrem, pai atat timp cat la minte nu vom fi ca ei la general zic in multe, nici ca vom evolua.

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Cine zice ca daca facem sex mai devreme, ne stricam copilaria? O zici ca si cum ne batem, ne spanzuram si ne stricam copilaria, e doar o placere si atat, nu e rau deloc. Doar sa se protejeze.
Relatiile in ziua de azi incep la unii cam de pe la 13 ani, asa ca aia e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Gagica celui de al treilea prieten al meu meu e educatoare, si a zis ca unele fete si baieti se mmasturbeaza, si au directiva UE sa ii lase in pace.
Deci aia e." Banuiesc ca nu o fac in public, nu? Adica masturbarea e ok, dar nu e ok sa mergi cu autobuzul si sa vezi ca isi ia unul stromeleagul la lustruit. Pe de alta parte, daca ar fi una, parca as invita-o la o cafea... happy

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Normal ca nu public, se mmasturbeaza acolo in clasa poate, la gradinita, ca doar acolo ii vede educatoarea.
Si nu e nevoie sa si-o scoata, se poate freca asa si prin pantaloni.

Pai te contrazici, ba ca nu e bine public, ba ca ai invita-o pe una la cafea daca ar face asta, nu mai inteleg nimic.
Normal ca nu e normal sa fie public, asta clar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Si eu aveam in generala un coleg care si-o freca la ora. All the way, la sfarsit se stergea de banca sau de pantaloni, lol. Avea doua colege de undeva mai din fata ca surse de inspiratie. Eu stateam cumva si mai in spate/lateral de el si il vedeam mai mereu. Nu mi-am facut niciodata o problema din asta.
P.S. Legat de modul in care ma contrazic, e o paralela la ipocrizia zelotilor religiosi de pe-aici care zic ca gay e nasol, dar lesbi sunt misto. Logic ca nu prea as invita o gagica care face asta in public pe nicaieri, pentru ca cel mai probabil e dusa cu capul bine de tot. happy

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai si unu care se face la ora sau unde se face, nu se face asa, se face fin sa nu se vada asa prin pantaloni, o freaca usor cu degetele, nu ca dracii, daca tot are fantezia asta, deci nu se va vedea!

Nu trebuie sa fi dus cu capu, e de ajuns sa ai o fantezie din asta si e okey, doar sa nu se vada.

E normal si hetero, si gay, si les si trans, fiecare e normal in felul lui, eu asa consider.

| Laura162 a răspuns:

"Educatia sexuala ar trebui facuta in familie." - Da, frumoasa idee. Numai ca nu se prea intampla. Fie parintii (si/sau chiar copiii) se simt prea incomfortabili sa aiba "discutia", fie le lipseste chiar lor educatia sexuala, fie nu le pasa. Putini sunt cei care chiar discuta cu copii despre asa ceva si/sau le ofera informatii corecte. Si cu restul ce facem?

Traim in era in care sexul vinde deschis. Filme, seriale, reviste, internet... sexualizarea e peste tot. Adolescentii nu erau inocenti cum credeau parintii cand eram eu in generala (acum 10-15 ani), daramite in ziua de azi. N-am auzit de la adulti in toata firea ce am auzit de la adolescenti. Stii care e sursa lor de informatie? Colegii, prietenii, media, internet (da, inclusiv site-uri pentru adulti). Sa nu-ti inchipui ca deschid vreo carte despre asa ceva. Sa nu-ti inchipui nici ca nu stiu cum sa fenteze parintii cu tehnologia. Mai ales, sa nu-ti inchipui ca se informeaza despre altceva decat ce fantezii isi fac parintii ca i-ar invata la scoala... plus poate cateva chestii despre menstruatie. Pe scurt: inocenta aia invocata atat de des nu exista.

Apropos, LGBT ala de care se sperie atatia? Da, s-au intalnit deja... decent sau mai putin decent (e foarte fetishizat pe site-urile de adulti). Interesant ca nu au devenit brusc toti gay, nu? Bine, pe logica "devii ceea ce vezi", ma intreb de unde au rasarit homosexualii ca doar pana relativ recent vedeai doar cupluri hetero si doar si in familie ii vedeau pe mama si pe tata...

Contrar asteptarilor unora, educatie sexuala =/= p. ornografie. Cel putin in alte tari... ca in Romania nu avem inca o programa. Stii in ce consta in "perversul" Occident? Igiena intima, diferente intre baieti si fete (mai light sau mai clinic, in functie de varsta, dar nici pe-aproape sexy), schimbari hormonale si comportamentale, contraceptie, sarcina, avort, boli cu transmitere sexuala, cum sa recunosti abuzul ca victima, respectiv observator, cum si cui sa i te adresezi, etc. Hai sa-ti zic partea socanta: partea aia de gen si orientare se axa pe "hey, oamenii astia exista, sunt tot oameni ca restul si nu e ok sa fie discriminati/bullied"... culmea ca nu-ti zicea ce misto e sa fii de orice orientare sau sa te identifici ca orice gen.

Daca tu ai avut parte de educatie sexuala pe bune acasa sau la scoala (indiferent cum se numeste ora), super. Serios. Hai sa-ti zic ce am intalnit eu, insa... nu intr-un sat uitat de lume si nu doar oameni dintr-un mediu precar:
- adolescente care au intrat in farmacie sa ceara pastila de a doua zi... si nu putine;
- adolescente speriate ca sangereaza pentru ca nu le-a explicat nimeni ce e aia menstruatie; femei tinere care au mari nelamuriri in ceea ce priveste menstruatia (de barbati nu mai zic, dar macar ei au scuza);
- tineri, clasa a 12-a, care nu stiu cum se pune corect un prezervativ;
- persoane de diverse varste care nu stiu ce efecte nocive pot avea contraceptivele sau care cred ca e perfect ok sa iei cate o pastila dupa fiecare contact ca deh, cu prezervativ nu se simte la fel de bine; care nu isi pun problema consecintelor pe care le poate avea o sarcina nedorita sau un avort, atat la adolescente, cat si la femei in toata firea, atat din punct de vedere fizic, cat si psihic si emotional;
- persoane pana in 40 ani care nu stiu daca o secretie e normala sau anormala... inclusiv care au confundat ovulatia cu candidoza (nu ma refer ca ar trebui sa se diagnosticheze singure, ci doar sa-si dea seama cand e cazul sa mearga la doctor);
- adulti care cred ca sunt 0 sanse de sarcina sau transmitere de boli in cazul unui contact neprotejat daca tipul o scoate fix inainte sa ejaculeze; iar BTS care se pot transmite si oral sunt un concept necunoscut inca;
- BTS? Aaa... era ceva cu HIV, nu? - adult.
Sunt mult mai multe exemple care te lasa masca, fiindca ar trebui sa fie chestii de cultura generala.

Apoi mai e mentalitatea aia idioata de victima e intotdeauna vinovata. A venit pe intuneric singura? Pai, da, si-o cerea. N-a anuntat politia imediat? Pai, da, ca i-a placut. Sa mai zic de stirile alea despre rude/vecini care au abuzat copii, chiar si ani de zile pana sa fie arestati? Copii mici care au ramas cu sechele, traume care puteau fi evitate daca ar fi fost invatati ca nu e ok ca X sa te atinga in felul Y si ca ar trebui sa ii spuna unui adult de incredere (bineinteles, abordate intr-un mod potrivit varstei).

Sa mai continui? In tara in care se intampla cele de mai sus, da, consider ca e nevoie de educatie sexuala. Daca parintii n-o fac, macar scoala s-o faca. Numai sa o faca responsabil si corect, nu de mantuiala.

| Andrei226035 a răspuns:

O parere foarte buna