| geoconda a întrebat:

Ce părere aveți de educația sexuală în școli?

Răspuns Câştigător
| Forza4Milano a răspuns:

Educatia sexuala nu trebuie facuta in scoala.Este de ajuns ce iti spune parintele tau ca sa pricepi cum se fac copii.Trec in clasa a 7 a si va spun cu cea mai mare sinceritate ca la cat de obsedati si perversi sunt colegii mei asta nu va face decat sa le indulceasca placerea de a vorbi de organele genitale.Adica daca esti obsedat de filme pornografice asta nu va face decat sa iti umple capul de si mai multe chestii. A si apropo ca am citit toata conversatia din comentarii. Domnule sunserios daca in occident se drogheaza oamenii si uite cum e in Canada ard biserici si noi trebuie sa facem la fel? Rusine.

210 răspunsuri:
| Marcus99 a răspuns:

O parere foarte buna

| Violleta2022 a răspuns:

Educatia sexuala trebuie introdusa in scoli, fiindca nici macar sa-si spele organeel sexuale nu au habar, nu mai spun ca oricum se joaca de-a sexul inca de pe la 13-14 ani si lasa fetele gravide, fara sa aiba habar ca joaca lor cu organele sexuale, pot duce la sarcini nedorite sau infectarea cu boli grave, sexuale.
Vietile acestor copii sunt in pericol, daca ii tinem fara in intuneric si nestiinta, fiindca risca sa faca prostii din indolenta noastra.

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

Si crezi că dacă ar sti acele chestii, ca mna, crezi că alea de 14 ani o să se oprească din a mai face copii la 14 ani? Nu, Nu o să se oprească!

| Violleta2022 a răspuns (pentru geoconda):

Probabil nu se vor opri, dar cu siguranat vor fii foarte speriate sa aiba sex neprotejat. Si acest lucru este dovedit de tarile din occident care au instrodus orele de educatie sexuala inca din clasa a VII-a si i-aueducat pe copii.
Romania este una printre cele mai proate tari din lume la capitolul educatiei sexuale la copii si este numaurl 1 in lume cu fetite gravide la 13-14 ani.
Asadar este dovedi ca lipsa educatiei sexuale duce la prostie si joaca periculoasa, de aceea este nevoie imedita sa se faca aceatsa educatie la scoala, fiindca majoritatea romanilor sunt incuiati la minte si nu sunt capabili sa-si educe copilul acasa.

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

,,fiindcă majoritatea romanilor sunt îmcuiați la minte" - Da, sunt, și așa vor rămâne.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Forza4Milano):

In loc sa mergem inainte sa ne destupam mintea, bagatul capului in nisip, precum strutii, pretinzand ca daca nu stiti, nu ramaneti gravide si nu luati boli cu transmitere sexuala.
Te mai miri de ce Romania este numarul 1 in lume la fetite gravide si lipsa igienei ori protectiei sexuale? Din cauza celor ca tine, care promoveaza lispa educatiei.
Traiesc in occident de 30 de ani si aici educatia sexual se face de la 12-13 ani, chiar li se explica de ce sa nu aiba sex, ce este rau, cum sa se protejeze, ce li se intampla daca fac sex o r a l, va gi nal sau an al samd. Ora sexuala este vitala in educatia unui copil!
Hai sa te vad cum te descurci in viitor, cand vei mai creste si habar nu ai cu ce se manaca sexul.
vad ca esti tare micut si habar nu ai tu cu ce e manaca sexul, dar dai sfaturi total eroante

în 2 Iulie | Forza4Milano a întrebat:
Urasc matematica.Trec in clasa a 7...

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar ai premiat raspunsul ERONAT al unui copilas de 12-13 ani, care-i doar clasa a VIIa, dupa cum a declarat chiar el si habar nu are ce este sexul, cum se mananca si de ce nu-i interesat de protectie, sau educatie sexuala.

"în 2 Iulie | Forza4Milano a întrebat:
Urasc matematica.Trec in clasa a 7... "

Jenant, al naibii de jenant sa pretinci ca nici nu vrei sa inveti despre corpul tau, igiena intima si personala cand esti taman la vasta in care ar trebui sa primesti aceasta informatie, atat de la parinti cat si de la scoala.
Sincer, cu o generatie ca tine, ne meritam soarta de trogloditi, ca doar ne-am facut de ras lumii intregi ca suntem incapabili sa ne educam copii.

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

Sunt fata și am 16 ani.

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

Este benefic sa învățăm despre cropul nostru și nu spun nu. În loc de ora asta trebuie făcută o ora pentru părinți care sa fie ajutați în construirea unui limbaj adecvat pentru copilul lor. Și acasă făcută aceasta instruire, nu la școală, cu copii, cu colegii care doar se amuza pe chestia asta. Deci nu e ceva serios, stai liniștita. Nu va fi luat în serios am apreciat răspunsul lui, celui de 7 clasa a 7 a și uite câte gandeste! E adevărat ce spune, copii vor lua în ras. Sunt toți niște perverși, nu vreo sa știi, crede ma

| Violleta2022 a răspuns (pentru geoconda):

Daca-i benefic sa invatam corpul nostru, de ce dumnezue ai premiat raspusnul unui copilas de 12 ani care nu vrae sa invete si considera ca nu trebueis a se invete desper asta in scoli?

| Forza4Milano a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa nu invat despre ce? Ca am zis ca am unele probleme cu invatarea notiunilor de matematica din cauza unor profesorii fara experienta? Apropo iti sugerez sa parasesti acest site ca nu e pentru oameni ca tine,, mamico,, ca am auzit ca esti si mamica

| Forza4Milano a răspuns (pentru Violleta2022):

A deci trebuie sa le bagam toate notiunile astea despre sex cand ei nici nu stiu cine a fost Alexandru Ioan Cuza? Buna gandire,, mamico,,

| sierra1 a răspuns (pentru Forza4Milano):

" Forza4Milano : Educatia sexuala nu trebuie facuta in scoala.Este de ajuns ce iti spune parintele tau ca sa pricepi..."

concepție de ev mediu - și premiată cu fundă, asta spune mult. Beznă plăcută

| sierra1 a răspuns (pentru geoconda):

" | geoconda : am apreciat răspunsul lui, celui de 7 clasa " - o fi la modul sigur, tat-su sau mă-sa a lu ăl de clasa a 7 a!

| geoconda explică (pentru sierra1):

Și ce? Oricum are dreptate

| geoconda explică (pentru sierra1):

Heei, vreau sa îți reamintesc ca adevărul tău nu este și al altora.

| geoconda explică (pentru Forza4Milano):

Asaaaa eeee. Bravoooo

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca s-ar ajunge la evoluarea cretinismului și la dispariția speciei de OM

| sierra1 a răspuns (pentru geoconda):

E de evul mediu, am mai spus. Noapte bune

| sierra1 a răspuns (pentru geoconda):

Nu e vorba de adevăr aici, e vorba că unii gândesc ca acum una mie ani in urmă. Noapte bună

| geoconda explică (pentru sierra1):

Noapte buna!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Forza4Milano):

Tu amesteci orele de istorie, cu cele de eduactie sexuala?
Eu nu am spus nicaieri sa nu se faca ore de istorie, matematica si alte obiecte, asta este inventia ta!
Fiecare ora are destinatia ei in calendarul scolar si 1 ora pe saptamana de educatie sexuala nu strica, dimpotriva, ne destupa copii si-i invatat ceea ce un parinte cu ochelari de cal sau prost, nu-i capabil sa-i explice acasa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Forza4Milano):

Baiete, sugreaza-ti tie sa parasesti site-ul daca nu-ti place pe TPU, fiindca nu te retinem cu forta.
Acest forum este propietatea unei companii si conform termenilor si conditiilor de folosire, cine este incapabil sa accepte sis a se conformeze conditiile de folosire ale lui, poate parasii forumul.

Te invit sa recitesti regulamentul pe care de altfel l-ai acceptat cand si submis sa ti se aprobe contul aici:

https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

PS Sunt mai mult decat mamica, si suntem destui adulti de peste 50 de ani pe forum, care va ajutam sa cu sfaturi si clarificari despre viata.

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

O ora pe săptămână timp de un an. Și ce ar putea învață ma rog? Hai, 2 sau 3 ședințe, dar nu pe fiecare săptămână. Ș

| Forza4Milano a răspuns (pentru Violleta2022):

în 7 Septembrie | Jassmina a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
Intotdeauna cand esti sicanat de unii sau altii, care asta fac prin natura firii lor, incearca sa nu raspunzi la rautatile lor si sa-i ignori.
Vor continua, dar dupa o perioada de vreme cand vor sesiza ca tu nu te consumi, nu le raspunzi la provocari si jigniri si nici nu dai doi bani pe mistourile lor, te vor lasa in pace si isi vor cauta o alta victima.
A, am uitat ca mi-ai dat sfatul asta acum stiu cum sa reactionez cu persoane ca tine

| Forza4Milano a răspuns (pentru geoconda):

@Geoconda iti sugerez si tie sa ii dai block ca n-are ce cauta pe site-ul asta sa se duca la ASIA Express ca acolo se potrieste cel mai bine laughing)

| MingDynasty a răspuns:

Negativa si sper sa nu se intample

| Violleta2022 a răspuns (pentru geoconda):

Mai fetita, vorbesc din experinta!
Am avut 2 copii lascoala in occident si faceau educatie sexuala 1 ora pe saptamana, acum sunt adulti in toata firea.
Li s-au predat norme de igiena, descrierea si functiile organelor sexuale, li s-a explicat despre ovulatie, reproducere si concepere, au fost zile cand i-au separat pe baieti de fete sa le explice fiecarei grupe cum sa se spele la cuc sau pasarica si cum sa-si puna tampoane, ce fel de tampoane se pun, li s-a explicat pana si de cum se pune un prezrevativ pe penis, la liceu le-au dat si prezervative si tampoane gratuite samd.

Romania este considerata mult in urma fata de tarile lumii, la capitolul educatiei sexuale, la faptul ca avem cel mai mare numar de fetite minore care fac copii, fara sa aiba cea mai mica notiune de sexualitate, de protectie, educatie, suntem deja de rasul europei. Multe tari europene, americane, canadiene si australiene au implementat aceste ore la scoala, tocmai pentru ca li se explica ce trebuie sa invete despre corpul lor, despre igiena, despre protectie, despre reprodcere samd.
In 2-3 sedinte nu inveti nimic, nu ai timp sa ti se explice tot. Apoi, copii vin si pun intrebari, se discuta asta, de aceea sunt necesare cele 20-25 de ore pe an.
Am vazut material documentar in care UK-ul a adus pe scena barbati si femei goi, dupa ce in prealabil le-a prezentat filme documentare despre sex, protectie, sexualitate samd,
Totul este explicat si exemplificat, in loc sa bagati capul in pamant, sa cereti sa nu vi se explice nimic, apoi sa veniti uralnd ca sunteti gravide sau ca ati luat sida si nu stiati.
Multe din fetite prefera sa ia anticonceptioanle crezand ca le fereste si de boli cu transmitere sexuala. Ei bine, este al naibii de trist, dar faptul ca nu au cunostita de acest lucru, le aduce mai tarziu in stare grava prin spitale, cu hepatite, sifilis si chiar SIDA.
Nu mai spun de negii genitali, infectii cu HPV care-s f populare si s raspandesc rapid, fiindca tinerii nu folosesc protectie la sex, deoarece nu au habar de existenta acestor boli si aus enzatia ca-i musca prezervativul de cuc.
Este trist sa vezi chiar aici pe site, cum spun ca au facut sex cu prostituatele, protejat numai vaginal, dar au avut si sexorall neprotejat, crezand ca numai vaginal se pot infecta.

De altfel sunt manuale despre educatia sexuala pentru adolescenti, atat in Romania cat si in alte tari, numai ca nu se profita de ele, pentru ca romanul este snob si incuiat, preferand sa raman prost, decat sa invete cum sa se protejeze.

| SkateFunk a răspuns:

Ar fii foarte folositoare ca si materie de practica in scoli!
FUNDA big grin

| MrJoker30 a răspuns:

Da ăia din epoca de piatră au făcut educație sexuală în școală?