| Caddyi a întrebat:

Ce parere aveti despre " Biblioteca Virtuala "?
Care credeti voi ca sunt avatajele si dezavantajele ei? ( Dau Funda )

Răspuns Câştigător
| gloria_1375 a răspuns:

Avantajele bibliotecii virtuale sunt:
• Accesarea informaţiei de oriunde;
• Reducerea birocraţiei în accesarea informaţiei;
• Baze de date distribuite (informaţiile nu trebuie păstrate în acelaşi loc)
• Eliminarea nevoii de a înţelege structura catalogului;
• Căutare în baze de date full text;
• Protejarea sursei informaţiei;
• Referinţele incrucişate (cross references) spre alte documente (menite să uşureze munca cercetătorilor;
• O mare capacitate de explorare şi exploatare a informaţiei.

Dezavantajele Bibliotecii virtuale sunt:
- Absenta perenitatii

2 răspunsuri:
| CupY a răspuns:

Biblioteca virtuala e de viitor, pentru ca are capacitate infinita de stocare, un sistem digital de cautare foarte usor si alte avantaje.
Dezavantajul este ca te dor ochii de la cititul de pe monitor si tot trebuie printate.

| Caddyi explică:

Alte pareri?