| Losnams a întrebat:

Ce parere aveti despre fiecare profil de liceu in parte? Dau funda

9 răspunsuri:
| georgiana999 a răspuns:

Stiinte sociale ( nu faci latina 4 ani, doar 2 si nu dai teza la latina, la filologie da). Daca este pentru facultate. oricum o sa te pregatesti pentru ca nu se preda in liceu tot ceea ce-ti trebuie.
Problema este ca trebuie sa memorezi multe date avand in vedere ca ai Istorie si niste eseuri in plus la romana.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci dupa ce termini liceul.

| Raducons a răspuns:

Cred ca trebuie sa ceri informatii despre profilele care te intereseaza.La care te-ai gandit?
Orice ai alege gandeste te ce vei putea lucra dupa absolvire, cam asa se pune problema,

| Losnams explică (pentru Raducons):

Pai intre mate info si stiinte ale naturii.

| Raducons a răspuns:

La mate info este nevoie sa stii matematica si va fi greu dar merită.
Incearca si daca esti serios si inveti te descurci.

| Kogaion a răspuns:

Depinde de liceu, daca esti la un liceu slab, indiferent la ce profil esti, nu faci nimic. Daca te duci la un liceu bun, chiar o sa iesi cu ceva dupa ce termini liceu.

| Karol1877 a răspuns:

Mate-info e iadul pe Pamant... daca nu stai bine cu matematica nu ai ce cauta acolo ( si cu fizica, chimia, cam toate materiile reale ); Stiinte ale naturii e acceptabil insa si acolo trebuie sa stii ceva matematica, biologie, chimie, fizica; filologia e simpla fiind mai grea romana si istoria ( in rest e ok doar ca trebuie sa inveti constant la romana, istorie; si limbi straine putin ); socio-umane e ca filologia insa mai usor, chiar foarte usor. Acum tu alegi! Bafta.

| Mariaaaa2018 a răspuns:

La stiinte ale naturii si mate info e cel mai greu.
La mate info, matematica este mai grea decat la stiinte, e clar. M1 nivelul la mate info(mate) si M2 la stiinte. Fizica se face cam la acelasi nivel la amandoua. Accentul pe informatica se pune mai mult la mate info, asta e clar, mai ales daca este si intensiv info, unde sunt 4 ore pe saptamana de info. La stiinte se pune accentual pe biologie si chimie cel mai mult! Eu sunt la stiinte ale naturii intensiv germana, deci 4 ore de germana pe saptamana! Daca inveti si iti place nu e greu! Matematica e acceptabila, daca iti si place, esti atennt la ore si inveti! Trebuie sa inveti toate lectiile, depind una de cealalta! Si la mate info si la stiinte sunt 3 ore de fizica pe saptamana. La filo e ok,trebuie sa inveti mult la istorie. La filo poti allege bacul la logica,unde e destul de usor, materie doar de un an, materie destul de usoara! Insa nu ai prea multe optiuni eficiente la filo! La stiinte sociale nu prea stiu cum e, la noi in scoala nu este acest profil. La noi este profilul vocational, specializat pentru cei care vor sa devina invatatori-educatori!

| Elena_Denisa_1999_yCwS a răspuns:

Filo e cel mai fain. La ăla sunt eu?