| superpissy40 a întrebat:

Ce parere aveti despre profilul filologie? Am picat la acest profil la Elena Cuza din Bucuresti.Ce ore se fac si cate din fiecare,pe ce se pune accentul, la ce dau bacul si tezele si am auzit de la unii ca e mult de invatat si de tocit si cam ce se face la fiecare materie? Puteti sa imi spuneti tot ce stiti despre acest profil. Funda happy

Răspuns Câştigător
| Nicole1998 a răspuns:

Pai daca esti la filologie, BAC-ul il vei da la lb romana, istorie si geografie sau psihologie sau logica sau sociologie.vei avea 4 ore de lb romana pe saptamana.Si eu sunt tot la filologie, dar la Moisil, intensiv engleza.La filo,o sa fie mai usor cu materiile de la real, mai putin de invatat, de scris, dar nu trebuie sa le neglijezi.Materiile de la filo nu presupun "toceala ", dar trebuie sa iti dai putin interesul. Trebuie sa pui accent pe istorie, geografie, romana si limbi straine.La latina, daca vei avea un profesor bun si nu foarte exigent, va fi super si nu o sa trebuiasca sa iti bati capul prea mult, dar ai grija cu teza happy.La noi, la lb. romana trebuie sa stii bine cartile pe care trebuie sa le citesti ...in rest totul e ok ...La filo e viata

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| Kamiichu a răspuns:

La mine in oras se face cam asa: 6 ore de patru ori pe saptamana si o zi in care faci 5. Materiile de baza sunt: romana, istoria, geografia, logic, engleza etc... Este mult mai usor la uman decat la real (pentru cei care nu se prea impaca cu matematica, chimia, fizica etc...) Teze dai la: romana, geografie/istorie, engleza si latina. La bac am auzit de la un profesor, nu stiu daca e sigur bine ca in urmatorii ani se vor da materiile: romana, geografie/istorie si digitale, ti-am zis aici nu sunt sigura. In a 11-a la mine la liceu se fac 4 ore in fiecare zi, de la 10, 9, deci nu te trezesti de dimineata zilnic. Cam atat, daca mai ai intrebari ma poti intreba happy

| imposiblegirl a răspuns:

Nu stiu la liceul despre care ai zis tu, dar in general la filologie se face romana, latina, istorie, geografie...si o limba straina
Teze o sa dai la romana, istorie, latina, o limba straina si intr-a 9-a ai de ales mi se pare intre geografie si logica. cel putin asa era la mine in liceu