| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre seminarele liceale Ortodoxe? ati alege un asa liceu?

4 răspunsuri:
| stillhartu a răspuns:

Desi am terminat de ce va timp liceul, nu as fi ales sub nicio forma un astfel de liceu. Poate ca are legatura cu credinta sau necredinta mea, dar dincolo de asta, nu-i vad rostul. Rostul si-l are in cazul in care doresti sa o urmezi "o cariera" in domeniu. In rest, util nu inveti nimic sau nu inveti ceva care sa te ajute cat de cat in viata. Iti baga doar pe gat toata Biblia si sa inveti toate versetele si psalmurile posibile. Iti mai baga si -nspe pilde de te miri de unde le-au scos.
Daca chiar te intereseaza asa mult, daca esti chiar "mort" dupa chestii religioase si mai ales daca vrei sa fii, preot de exemplu, da du-te acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca as fi vrut sa fiu popa

| andrei1237 a răspuns:

Buna! Da, le-as alege de ce nu? Oricum acolo ma voi duce peste un an.Pa,pa!

| MrNiceface a răspuns:

Hristos a inviat! Am multi prieteni la care acum sunt la facultatea de teologie si care mai intai au trecut pe la un seminar. Am vrut si eu odata sa fac seminarul dar am pus in balanta dorintele si am hotarat ca daca voi vrea vreodata sa ma orientez ina cest sens, atunci m-as calugari pentru a duce credinta mea la absolut. Bineinteles, hotararea de a nu face seminarul s-a datorat faptului ca nu am avut un indrumator. Iti recomand sa faci seminarul daca si numai daca doresti sa IL cunosti pe Dumnezeu cu adevarat si pentru asta esti in stare sa renunti la injuraturi daca le folosesti in limbajul tau, sa renunti la vicii daca ai (tigari, bautura, etc.) si sa inveti cu adevarat. Seminarul si teologia nu sunt ca toate celelate licee si facultati. Aici te duci doar daca simti, nu ca sa fii pe viitor preot pentru a face bani (dupa cum aud de la incultele babe)! Deci, daca simti o chemare, daca ai dragoste fata de Dumnezeu si vrei sa IL cunosti si daca ai evlavie...te sfatuiesc sa mergi la seminar. Chiar te pot pot ajuta in sensul acesta deoarece am cativa prieteni care au terminat teologia si te pot ajuta sa te pregatesti pentru seminar.