| RaVuL a întrebat:

Ce puteți spune despre egalitatea de gen? ( Baiat și fată; Bărbat și femeie)

13 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Barbatul si femeia nu sunt egali...sunt complementari dar in nici un caz egali

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde unde este nevoie de aceasta egalitate. Daca este in cadrul unei firme care prefera avansarea sau angajarea barbatilor, in locul femeilor, nu sunt de acord.
Sunt de acord cu egalitatea intre barbati si femei, insa pana la un anumit punct. Nu sunt de acord cu crearea sterotipurilor de genul: „rolul femeii este la cratita", „femeile nu trebuie sa lucreze", etc. De fapt, cred ca de aici provine si problema, de la stereotipuri. Sunt de acord cu egalitatea de sanse si sa nu se porneasca de la aceste stereotipuri. Asa cum exista femei care nu se pricep la gatit, asa exista si barbati care gatesc foarte bine si asa cum exista femei axate pe cariera, exista si barbati care vor sa se ocupe de treburi casnice si de cresterea copiilor.
Intr-adevar exista anumite functii potrivite pentru anumite genuri, de exemplu mai rar vei vedea o femeie sa lucreze in constructii turnand beton, asa cum in gradinite exista mai rar educatori barbati. Si femeile si barbatii au rolul si aptitudinile lor, insa nu ar trebui judecati intotdeauna dupa formarea acestor stereotipizari pe baza aptitudinilor fiecarui gen.

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Eu, macar in cercul de grupuri in care ma invart nu so intamplat decat persoanele de sex feminin sa aiba mai multe drepturi... nu stiu dc zici tu "Daca este in cadrul unei firme care prefera avansarea sau angajarea barbatilor, in locul femeilor, nu sunt de acord. " cand normal ar trebui sa sune invers, macar in situatile in care am fost eu...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Exista firme care prefera sa nu puna femei la conducere, in cazul in care acestea ar putea pleca pe baza unui concediu de maternitate, de exemplu. Sau angajatori care inainte de angajare iti cer sa nu ramai insarcinata pe o anumita perioada. Asta este doar un exemplu, insa daca vei cauta statistici, vei vedea ca in general, la conducere se afla mai multi barbati decat femei, pentru ca in cazul femeilor intotdeauna va exista frica ca (scuze de cacofonie) vor ramane insarcinate si nu isi vor mai dedica suficient timp jobului. Iar asta este o discriminare bazata pe stereotipizare, pentru ca nu au de unde sa stie angajatorii, cum va reactiona femeia in momentul in care va avea copil. Poate isi va respecta intatoririle, poate nu, insa nu prea i se acorda sansa asta.

| fearlessss a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Tu esti o mare exceptie.Nu inteleg dc drecu va plangeti cand mereu sunteyi superior, sau mai bine zis va credeti asa.Eu ca fata nu pot sa ma fac militar, spre exemplu.Cum sa zici ca fetele sunt tratate mai bine? Eu daca nu ma imbrac uneori in fusta sa zicem, sunt ciudata(oricum nu ma imbrac niciodata asa da ma roglaughing

| RaVuL explică (pentru OoBunnyoO):

Mă refer la nivel școlar happy

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru fearlessss):

Depinde de cercul in care vrei sa faci parte sau din care faci parte, eu nu sunt o mare exceptie sunt la liceu, peste tot egalitate... ma angajez la mcdonalds si acolo ar fi de preferinta sa fie femeie (macar angajatorul la mcdonalds-ul la care am incercat sa ma angajez) in autobuz e cam rusine sa nu te scoli cand vezi o femeie (nu pitipoanca) ca sta in picioare. Acuma na, poti spune ca nu am intrat inca bine in viata, dar vad la colegi mei, nimeni nu da un rahat daca esti "mascul sau femela" si in treaba cu armata nu stiu cum sta treaba, eu unu am auzit de femei care sunt in armata, numai ca trebuie sa indeplinesti conditiile acelea fizice...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi femeile se caca pe ele ca sunt discriminate, adevarul e ca barbatii sunt discriminati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatii si femeile sunt egali. Au aceleasi drepturi, acelasi statut social si femeile pot obtine cam orice rol pe care il au si barbatii. Pana si presedentia in anumite state.

Dar intr-un plan privat, personal, nu suntem egali. Gandim diferit, avem diferite roluri intr-o familie, ba chiar si genetic suntem facut sa avem diferite roluri.

| Foxyyyy a răspuns:

Egalitate intre barbat si femeie? Nu exista asa ceva, poate dar in anumite cazuri, dar alea-s putine oricum.

| HenryHorn a răspuns:

Depinde de foarte multe criterii.
barbat=femeie? femeie=barbat? Nimeni nu este egal cu nimeni si nu va fi niciodata. 1 nu se egaleaza cu 2.

| Maria_Ciocan_1973 a răspuns:

Asta este o intrebare care poate fi interpretata foarte usor- adica fiecare are opinii diferite. Dupa parerea mea, sexele sunt egale la nastere. Spun asta pentru ca amandoua sunt create de Dumnezeu- daca nu ar fi asa, si sa spunem s-ar stii ca barbatii sunt mai buni, toata lumea ar vrea sa aiba copii barbati. Asta ar duce la sexism, care poate avea urmari grave impotriva sexului discriminat. De ce spun ca sexele sunt egale doar la nastere? Deoarece dupa aceea totul depinde de calea pe ar esi-o alege fiecare in viata. Lucrurile se schimba. Totusi, femeile au insusiri pe care un barbat nu le poate avea niciodata-si invers.

| MSDY a răspuns:

Intre genuri totul e la fel. in afara de gandire si partile intime.