| JeSa a întrebat:

Ce reprezintă creşterea spirituală?

Răspuns Câştigător
| nick_9589 a răspuns:

Cred ca se poate sa insemne o apropiere de multumirea interioara personala; contextul in care se folosesc aceste cuvinte, este de natura religioasa. Despre un om se poate spune ca a crescut spiritual, cred, atunci cand ajunge sa traiasca frumos, din orice punct de vedere, fara a-si impune aceasta, ci datorita spiritului bun care e in el,(sau a fost acceptat in el), pentru el acum e normal sa se comporte asa, a crescut... (_asta in cazul in care consideri cuvantul "crestere" apropierea de ceva mai bun, mai inalt d.pe.d.v. moral).
A fost parerea mea.

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cresterea spirituala inseamna sa putem ierta pe ceilalti daca ne gresesc pentru ca si noi la randul nostru am fost iertati de multe.

nony
| nony a răspuns:

Atunci cand incepe sa-ti pese de altii mai presus de propria persoana.

| carminaburana43 a răspuns:

Dupa parerea mea acest lucru trebuie sa si vrei.Sa nu fii doar un crestin caldut care din cind in cind merge la biserica si mai spune cite o rugaciune ci sa doresti ca viata ta pe zi ce trece sa fie dedicat din ce in ce mai mult, credintei sa-ti dedici zi de zi sufletul si inima Domnului nostru si chiar in mijlocul suferintelor sa ramai neclintita in credinta ta ca o iarba adinc infipta in pamint, toti copacii falnici se pot rupe si rasturna in fata uraganelor dar iarba modesta nu este rupta de nici o intemperie.Eu orice vijelie puternica s-a abatut asupra mea in decursul vietii mele si au fost destule chiar ieri una foarte puternica(dar chiar de nu merit am fost deocamdata salvata de ce e mai rau), desi inca nu sunt pe calea cea buna stiu cu o convingere de nestramutat ca nimic nu se intimpla ori rau ori bine in viata mea fara voia Domnului si prea multa mila am primit de la Domnul desi sunt o pacatoasa si stiu asta ar trebui si eu urgent sa ma intorc pe calea cea buna.

| cutache a răspuns:

Mai multa hrana pentru suflet!