| Speranta12 a întrebat:

Cei care fac o a doua facultate la taxa (prima facand-o la buget) au dreptul sa ia bursa de merit daca au printre primele medii din an?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Eu știu că da

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bursele de merit se dau pentru merite deosebite, nu ca ajutor social.
Ca urmare, criteriul de acordere este media obtinuta (daca facultatea acorda asemenea bursa).

| Speranta12 explică (pentru Bula):

Dar unde am pomenit eu de ajutor social in intrebarea mea? Bursa de merit ia de obicei cine are peste 8 sau 8.5 in functie de facultate. Bursele de merit nu se dau pentru merite deosebite. Bursele de performanta si de excelenta se dau pentru merite deosebite.

Eu am pus o simpla intrebare, iar raspunsul tau nu are nicio legatura cu ea.
Este vorba despre cei care fac o a doua facultate si au printre primele medii din an. Li se mai ofera bursa de merit de la stat sau nu?

| Bula a răspuns (pentru Speranta12):

Ai inteles gresit raspunsul meu.
Sunt mai multe tipuri de burse.
Bursa de merit este acordat de facultate, pentru cei care au ineplinite criteriile stabilite de conducerea facultatii.

| Speranta12 explică (pentru Bula):

Pai tu ai inteles gresit intrebarea mea. laughing

Eu am vorbit clar despre situatia unui student care are media printre primele medii din an. Deci, implicit merita bursa.

Intrebarea mea era daca studentul care e la a doua facultate mai poate primi bursa.

| Bula a răspuns (pentru Speranta12):

Am scris clar: asta se decide de conducerea facultatii, in functie de regulamentele lor.

| Speranta12 explică (pentru Bula):

Nu. Se decide la nivel national daca statul mai acorda bursa si studentilor care fac o a doua facultate. Si raspunsul este da, nu trebuia sa te mai obosesti sa raspunzi. Esti pe langa!

| Bula a răspuns (pentru Speranta12):

OK, asteapta cu rabdare Statul.
Vei primi bani dupa majorarea banilor de copii si ale pensiilor... big grin

| Speranta12 explică (pentru Bula):

Ba, tu esti batut in cap? Intrebarea mea nu se referea la bursa sociala. Ci se referea la bursa de merit pe care o primesc studentii si acum. Nu trebuie sa astepte dupa ea, cum spui tu. Faci confuzii grosolane intre ele.

Si intrebarea nu era despre mine. Era la general, cum este situatia unui student ce face o a doua facultate. Iar studentii nu au de ce sa astepte dupa stat, pentru ca bursa de merit se acorda indiscutabil. Daca au media printre primele medii din an, indiscutabil vor primi bursa. Eu am intrebat clar - vor primi bursa de merit si cei care fac o a doua facultate? Si raspunsul era da. Tu ai continuat sa imprastii kacatul dupa tine cu fraze aberante. Vezi-ti de treaba ca esti pe langa rau cu subiectul.

| TheWznd a răspuns (pentru Speranta12):

De ce ai mai intrebat, dacă ești asa sigur? Daca cineva îți răspunde și răspunsul nu se potrivește cu ceea ce vrei tu sa auzi, ți se pare normal sa ii zici ca e "bătut în cap"?

Fiecare Universitate decide regulamentul interior de acordare a burselor de merit, nu statul. Universitatea este o instituție cu un anumit grad de autonomie. Deci e la latitudinea universității dacă permit studenților de la taxa sa primească burse de merit.
Asta incerca sa îți explice și persoana de mai sus, dar te-ai enervat și i-ai spus ca e bătut în cap. Poate dacă vrei sa afli un răspuns mai exact, menționezi universitatea/universitatile care te interesează.