| anonim_4396 a întrebat:

Cica la 10 absente se scade nota la purtare, oare se iau de la capat in fiecare luna sau continua?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 27. (1) Pentru toţi elevii din învăţământul preuniversitar, la fiecare 10 absenţe nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină sau modul, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct."

Bula
| Bula a răspuns:

Nota la purtare se scade cate o nota pentru fiecare 10 absente NEMOTIVATE si se calculeaza semestrial.
Daca ai cumulat peste 50 astfel de absente, atunci primesti cadou o catapultare disciplinara. big grin

| AFR81 a răspuns:

Depinde de regulamentul intern al unitatii de invatamant de care apartii la cate absente ti se scade nota la purtare. La noi, spre exemplu, cand eram la liceu, la a 11-a ti se scadea un punct.
De la capat se ia doar odata cu inceperea unui nou semestru. Asa e peste tot.

| sierra1 a răspuns:

Nu "cică" - chiar așa e. Se aduce la 0 la sf de semestru

| Sn4k3 a răspuns:

Tot semestrul. Deci ia si baga scutiri daca ai multe ca mai e din semestru laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E pe semestru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing Nu mai e mult din semestru

| EuRezolvDeToate a răspuns:

Se continuă în fiecare lună până se termină semestrul, atunci se iau de la capăt.