| Bloo2 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie mai multe despre moartea lui Eminescu caci am auzit si eu cateva lucruri..si nu erau tocmai ce am gasit in bibliografiile din carti. Multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| lovestospooge a răspuns:

Avea sifilis. A innebunit (nu de la prea mult gandit ci de la sifilis - e un simptom). A ajuns la sanatoriu unde un alt `nebun` i-a dat cu o piatra/caramida(?) in cap.

Nu e atat de romantic pe cat te-ai astepta.

10 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Ca a fost omorat de catre un nebun (dandu-i cu o caramida in cap) in sanatoriu? Eu asa stiu...

| Bloo2 explică:

Am gasit ..ms

| Bloo2 explică:

Sincer...nu cred ca a murit de tuberculoza...

| stephie21 a răspuns:

A avut sifilis! Stiati asta? Oare aceasta boala i-a curmat viata sau a fost omorat?

| ancalazar a răspuns:

S-a implicat mult in politica... a deranjat. S-a spus ca ar avea sifilis, a fost internat si il tratau turnandu-i mercur pe gat...Restul e tacere!

| AlliCe a răspuns:

E cum zice Cami (profa de rom ne-a spus asta la scoala) big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti pot trimite ceva pe mail daca mi-l dai sau, da un search pe google cu "adevarul despre moartea lui Eminescu"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eminescu a murit de tuberculoza.Isi dadea toti banii pe carti si traia intr-un mediu foarte sarac. Odihneasca-se in pace...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost omorat, politic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cami are dreptate.