| Ryss a întrebat:

Cristalele sunt sensibile‚ fragile?
Se sparg ușor?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Esti in totala eroare, amice! Ca si cei din vremurile de demult, care credeau ca diamantul este indestructibil si au testat asta cu ciocanul. (Don't try this at home! happy )
Duritatea diamantului (10 pe scara Mohs) se refera la capacitatea de a zgaria sau de a fi zgariat de alte materiale, nicidecum la rezistenta la socuri. Ca sa nu vorbim ca orice cristal (inclusiv diamantul) prezinta fenomenul de clivaj (tendinta de a se sparge sau despica paralel cu reteaua structurii cristaline).

Orice cristal se sparge si, paradoxal, cu cat este mai mare, cu ata este mai fragil!

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Depinde de duriatate lor.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Depinde de cristal. Dacă te referi la diamant este cel mai dur material din lume, dar cristale sunt tot odată și cristalele de sare, sau până și zăpada, care în esență sunt cristale de gheață, de duritatea lor nu prea pot spune multe. Dacă o piatră prețioasă, cristal, s-a spart, cel mai probabil era făcătură...

| JackR a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Esti in totala eroare, amice! Ca si cei din vremurile de demult, care credeau ca diamantul este indestructibil si au testat asta cu ciocanul. (Don't try this at home! happy )
Duritatea diamantului (10 pe scara Mohs) se refera la capacitatea de a zgaria sau de a fi zgariat de alte materiale, nicidecum la rezistenta la socuri. Ca sa nu vorbim ca orice cristal (inclusiv diamantul) prezinta fenomenul de clivaj (tendinta de a se sparge sau despica paralel cu reteaua structurii cristaline).

Orice cristal se sparge si, paradoxal, cu cat este mai mare, cu ata este mai fragil!

| SebyHorvath a răspuns:

Da ...desigur are un material foarte fragil dar si pretios