| goejoy a întrebat:

Buna tuturor. Curand voi pleca la munca in Germania, problema mea este ca nu am facut o ora de Lb. Germana, cunosc doar cateva cuvinte "furate" de la prieteni. Intrebarea mea este ce dictionar, ghid de conversatie, vocabular, etc. pot cumpara pentru a ma ajuta. Stiu ca Lb. Germana e printre cele mai grele, dar e demonstrat ca se poate. Sfaturi si recomandari. Multumesc.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Gasesti in librarii tot felul de dictionare.De preferat cumpara cel care contine cuvintele uzuale de comunicare si daca gasesti, cu termeni tehnici din domeniul in care ai sa lucrezi acolo.

| valentingb a răspuns:

Mergi si tu la o librarie si cumpara fie un mic ghid de converstie, fie un dictionar de buzunar.

| bobosf a răspuns:

Mie mi-a fost de folos acest ghid : http://bit.ly/WQF3Dw

| kissbacau a răspuns:

Nu stiu exemplu de producatori a acestor dictionari dar cel mai folositor iti va fi ghidul de conversatii nu dictionar.acolo iti explica cum se scrie fraza respectiva si totodata iti arata si cum se pronunta.totdeauna unde am fost doar ghid de conversatie am folosit.noroc in Germania