| AnubisTheGod a întrebat:

Cum as putea vorbi engleza bine? Inteleg absolut tot, stiu gramatica, stiu sa ma exprima in eseuri dar cand e vorba sa vorbesc nu prea imi vin cuvintele si fac multe greseli...Ce as putea sa fac, ce exercitii as putea face sa scap de aceasta problema? Va rog, am mare nevoie de ajutor..Si un sfat nu strica niciodata...

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Practice makes it perfect big grin asa eram si eu inainte sa dau Cambridge, am vocabular foarte bun, gramatica aproape perfecta, bine, pusa dupa ureche si mi-era groaza de speaking. Ce am facut, am tot repetat, gaseste-ti un coleg, prieten, ruda, cu care sa mai vorbesti pe engleza, o sa te obisnuiesti si o sa ajungi sa ti se para ceva banal ca si cum ai vorbi in romana si o sa iti vina cuvintele una doua. Aproapo vorbeste rar, calm, nu esti la maraton, si vorbeste cu persoane apropiate conversatii asa random, pe teme comune.

| AnubisTheGod explică (pentru BiuL):

Multumesc mult, eu dau Ielts-ul peste o luna si imi este foarte teama...

| BiuL a răspuns (pentru AnubisTheGod):

O sa fie bine, vorbeste si cu profesooara de la clasa sau din particular sa mai repetati speakingul daca asta te sperie, bafta!

6 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Gaseste pe cineva care vorbeste bine engleza si conversati. Una dintre greseli este sa iti formezi fraza in minte, in romana si apoi sa incerci sa o traduci in engleza. Nu! Gandeste direct in engleza si da cat mai putin din mainitongue Foloseste cuvinte simple, pe care le cunosti si propozitii scurte, cel putin pana te obisnuiesti.

| prisacarul56 a răspuns:

Cauta un vorbitor de limba engleza, prieten, coleg, si incearca sa faci conversatii cu el cat mai mult si in fiecare zi. Zilnic sa faci treaba asta cateva minute.Eu personal am zis ca stiu o italiana excelenta aici acasa, dar cand am ajuns la locul faptei in Italia, ramaneam blocat pur si simplu.Practica,asta-mi lipsea.Insa in doua saptamani mi-am revenit si sporovaiam cu ei de zor.Multa bafta si sanatate.

| AnubisTheGod explică (pentru prisacarul56):

Multumesc mult; Am dat raspunsul castigator la cine a raspuns cel mai repede...