| SasaSasa2000 a întrebat:

Cum calculez șansă în procentaj?
Am un zar cu forma cubica, deci are 6 fețe, îl arunc pe masă, care este probabilitatea să iasă 6?

1 supra 6, corect?

Daca îl simplificăm ce obținem? Si cum se simplifică? (Nu înțeleg cum se simplifică)
Cum îl transformăm în procentaj?

Dar dacă arunc 2 zaruri cu formă cubică?
Câte probabilități exista în total? De ce?
Care probabilitatea să iasă pe primul zar 4 și pe al-doilea zar un 6?
Să iasă 4 -5?
Dar 4 - 4?
Dar dacă arunc 3 zaruri, cate probabilități sunt în total?

Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

E statistică. Un început bun.

1/6=0,16... probabilitatea
6*6=36 de posibilități la aruncarea a 2 zaruri fiincă fiecare față din cele 6 poate cădea cu oricare din cele 6 a celuilalt. Deci probabilitate la o anumită combinație e 1/36.

Cum am spus, să iasă primul zar 4 și celălalt 6 este probabilitatea 1/6. Asemenea cu 4-5, 4-4.
Pentru cifre distincte, dacă nu contează care este zarul, probabilitatea este 2/36=1/18.

Dacă arunci 3 zarurile probabilități să iasă ce? Combinațiile posibile sunt în număr de 6*6*6=36*6=216.

Folosești greșit termenul de probabilitate, SasaSasa2000, îmi pare că te referi la combinații.

6 răspunsuri:
| 19flo79 a răspuns:

Matematica de clasa a 7-a...
Ce probabilitate este ca tu sa ai mai mult de 12 ani? happy

| SasaSasa2000 explică (pentru 19flo79):

Am 18, dar tu câți ai, 9?
Și nu cred că se poate calcula probabilitatea la toate.

| SasaSasa2000 explică (pentru Anuket):

Mersi de răspuns, totuși am o nelămurire.
Vezi tu, ai spus că sunt 36 de posibilități cu 2 zaruri, însă este greșit, pe mine nu mă interesează dacă a-mi pica 1+2 sau 2+1, pentrucă tot = cu 3, înțelegi?
Deci, tu din 36 trebuie să scoți. 'dublurile', eu am calculat că există 21 de posibilități, fara dubluri.
36 - 21= deci exista 15 'dubluri':
2+1,3+1,3+2,4+1,4+2,4+3...
Vorbim de niște zaruri, nu de un lacăt cu cifre, corect?
In plus la un lacăt cu cifru(cu doua... Benzi big grin ), exista 100 de posibilități, este corect?
Referitor la cele 3 zaruri,
cât trebuie sa scad din 216 că să obțin Nr. de combinați care nu au 'dubluri'? 1+2+3 sau 3+2+1 sau 1+3+2...

Mulțumesc mult pentru răspuns.

| 19flo79 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Am fost usor ironic si imi cer scuze, sincer!
Am ani putin mai mult decat dublul tau.

Se poate calcula probabilitatea la orice. De ex, la loto 6/49 ai o sansa la 14 milioane.
Daca arunci 3 zaruri, faci combinatii de 18 (ca is 18 fete in total la zaruri) luate cate 3.
Asta inveti in clasa a 7-a.
Sau poti face "babeste",
1-1-1
1-1-2
1-1-3
etc...
Si le numeri cate sunt.

| Anuket a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Nu, nu este greșit. Tot ce am spus este corect. Poți căuta și să înveți probabilități, combinații. Și trebuie să știi că la o cerință trebuie să dai detalii că nu suntem ghicitori de gânduri. Nu ai zis nicăieri de suma 3, nu te interesa să iasă suma 3, iar pentru asta este 1/18 probabilitatea la două zaruri aruncate. Mă scuzi, dar mai departe nu am citit. Îți recomand să cauți chiar pe wikipedia și să încerci să înțelegi.

| Anuket a răspuns (pentru 19flo79):

E statistică. Un început bun.

1/6=0,16... probabilitatea
6*6=36 de posibilități la aruncarea a 2 zaruri fiincă fiecare față din cele 6 poate cădea cu oricare din cele 6 a celuilalt. Deci probabilitate la o anumită combinație e 1/36.

Cum am spus, să iasă primul zar 4 și celălalt 6 este probabilitatea 1/6. Asemenea cu 4-5, 4-4.
Pentru cifre distincte, dacă nu contează care este zarul, probabilitatea este 2/36=1/18.

Dacă arunci 3 zarurile probabilități să iasă ce? Combinațiile posibile sunt în număr de 6*6*6=36*6=216.

Folosești greșit termenul de probabilitate, SasaSasa2000, îmi pare că te referi la combinații.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Daca vrei sa calculezi procentajul poti face direct pe site:
https://www.qtransform.com/......ocente.php