| Suck a întrebat:

Cum credeti ca s-ar putea remedia problema violentei in scoli? Observ tot mai multe cazuri in care se intampla nenorociri din pricina violentei in scoli.

27 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Daca profesorii ar lua mai multa atitudine.

| Suck explică (pentru T0T):

Pai ce le poate face? Da cateva exemple de masuri care ar trebui luate in privinta acestei probleme.

| T0T a răspuns (pentru Suck):

Scaderea notei la purtare pana la exmatriculare. Nu poti spune ca nu are ce sa le faca. De asemenea la situatii mai grave scoala trebuie sa ia contact cu politia.

| Suck explică (pentru T0T):

Pai exista cazuri grave de violenta chiar si intre copii... clasele 1-4, care nu au primit o educatie corespunzatoare... ar trebui exmatriculati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Elevii profita de fiecare firicel de libertate. Si cum profesorii sunt praf(majoritatea de fapt, nu pot generaliza), nu exista rezolvare.

| T0T a răspuns (pentru Suck):

Nu stiu daca in acel caz ar trebui, dar parintii ar putea fi sanctionati, daca cazul e grav, chiar cu o amenda. Oricum media la purtare ar trebui scazuta indiferent.

| raMLesS a răspuns:

Aaa. deci i-ai luat btaie, te-a nenorocit unu pe via de aia tragi din trabuc ca s uii btaia mncat laughing?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e att la violenta fizica, cat si la cea verbala. Profesorii nu fac fata comportamentului "salbatic_" al elevilor. Elevii sunt lipsiti de educatie si actioneaza fara sa gandeasca. Singura solutie ar fi sa pun cate un politist pe holurile scolilor.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca un politist ar putea mentine disciplina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Nu, dar poate ar "calma" putin btile de pe holurile scolilor. Acum, nici cu avertizmentul exmatricularii nu-i poti calma.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Situatia este iesita de sub control, in cativa ani profesorii o sabpoarte frica de elevi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Deja s-a ntmplat asta la mine in liceu. O profesoara a demisionat datorita comportamentului elevilor de la sportiv. Ori avea o relatie cu un elev. Dar cred ca prima.

| T0T a răspuns (pentru Suck):

Adevarat, iar profesorii nu prea au ce face, mai ales cei de la scolile slabe. Exmatricularea nu prea poate fi realizata deoarece numarul de elevi mic fiind, scoala se desfiinteaza. Oricum elevilor li se da foarte mult credit in fata profesorilor. Cel mai mic cuvant spus de un profesor poate sa il coste cariera. Situatia e iesita de sub control, intr-adevar.

| Suck explică (pentru T0T):

Asta nu e in regula... imi spuneau parintii ca pe vremea lor copii daca nu invatau sau comentau la ore erau loviti de profesori, se facea dreptate cu palma, se pare ca atunci asa se tinea situatia sub control, acum nu cred ca se mai poate.

| T0T a răspuns (pentru Suck):

Si mai ales cu elevii din ziua de azi, parca e din ce in ce mai rau. Nu stiu unde vom ajunge.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Acum se merge pe principiul ca toti au drepturi nu si obligatii. Totul incearca sa se realizeze cu vorba frumoasa, dar unul fara minte e normal ca nu poate intelege asa. Si tata imi spunea. Nu invata, il batea profesorul si dupa cand ajungea acasa il bateau si parintii.

| Suck explică (pentru T0T):

Oricum bine nu va fi.

| Suck explică (pentru T0T):

Bataia e rupta din rai...

| T0T a răspuns (pentru Suck):

Acum daca ii dai o palma copilului si copilul suna la protectia copilului s-a ars parintele laughing Adica nici bataie prea multa, dar totusi mi se pare prea exagerat acum. Sistemul vrea sa faca un copil care nu are minte sa inteleaga prin vorba? Cam greu. Uneori e bine venita si o palma.

| Suck explică (pentru T0T):

Accesul la prea multa informatie e problema, copii stiu prea multe, era mai bine cand credeau in Mos Craciun si ca pe ei i-a adus barzalaughing

| T0T a răspuns (pentru Suck):

laughing

| T0T a răspuns (pentru Suck):

Pacat ca nu folosesc acea informatie intr-un mod mai educativ.

| Suck explică (pentru T0T):

Oricum fiecare plateste pentru greselile lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gardieni in scoli.La noi sunt gardieni, asa ca bataie nu prea vezi. Acum nu stiu daca s-or bate prin parcari.

| Northern a răspuns:

Parerea mea e ca ar fi ok sa se introduca bataia la palme. Ce ar avea? Probabil ca o sa imi sariti in cap, ca vai, violenta nu e buna, traumatizezi copilul! Dar acum sa fim seriosi, cine a murit ca a fost batut la palme? Macar elevul stie ca ustura oleaca si sunt sanse mari sa nu mai repete.

P.S: Nu sunt de acord sa se foloseasca bataia la palme pentru chestii gen note mici sau neinvatat lectia. Doar pentru batai, vorbit foarte urat, faze de genul.

| vaporwave a răspuns:

Am patit.crede-ma ca sunt elevi care orice le-ai face, nu o sa inceteze. am un coleg in clasa, prea idiot tipul, ideea e ca e un "bully" care e "bullied" si el la randul lui. diriginta a facut de 3 ori consiliu pentru scaderea notei la purtare, a chemat-o pe maica-sa la scoala, nimic, tipul continua sa faca ceea ce facea si inainte

| Tina88 a răspuns:

Violenta provine in primul rand de acasa. Copiii cu o situatie materiala precara sunt predispusi la violenta, sunt furiosi si foarte irascibili. In scoala invatatorul se ocupa sa dezvolte personalitatea si abilitatile elevului. In anul 2015 invatatorii au mainile legate, nu se pot aplica nici un fel de mustrari sau pedepse elevilor pentru ca risca sa fie concediati daca vine vreun parinte nemultumit. Este dificil de lucrat cu asemenea copii si din pacate parintii nu isi dau interesul in multe cazuri.