| ElySa a întrebat:

Cum de au ajuns si romani sa asculte manele? straight face

18 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Gresit.Romanii le-au inventat.La baza manelelor sta muzica indiana care e frumoasa, dar poetii de romani le-au adaugat si niste versuri "frumoase", asa un fel de carte de vizita a romanilor.Vecinii nostri scumpi si dragi mereu ne iau la caterinca pe tema manelelor si e destul de frustrantI don't want to see

| Vizitiul a răspuns:

Vad ca ai primit raspunsuri care critica manele, niste raspunsuri pentru buna impresie, eu nu cred ca este om sa nu fi ascultat manele, dar fatarnicia este mare si iremediabila, unora le-a intrat in sange! Da! Ascult manele, sunt unele melodii de suflet, de petrecere, pot spune, chiar faine! Nu-i grav ca asculti manele, e grav sa te lasi influentat de ceea ce vor sa reflecte! Mi-e greata cand nu aveti simtul raspunderii!

| Elena1234456 a răspuns:

Se iau cativa cocalari, li se dau niste "instrumente" muzicale, se "canta" vreo cateva minute aceleasi versuri ieftine si se difuzeaza pe toate posturile de televiziune happy. Romanii inghit. Pofta buna laughing!

| cosima11 a răspuns:

Neatayawn. romanii asculta de mult manele. tziganii romani le-au produswinking

| Ana a răspuns:

De nevoie big grin

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nu este asa de greu, romanii asculta menele de cand se stiu, adica deja e ceva normal acumstraight face

| alexutzu00791 a răspuns:

Frumos, vad ca deja am ajuns sa punem intrebari de gen oul sau gaina. Parerea mea raportandu ne la timpuri, maneaua ca gen si ca specie este o forma degradata a muzicii populare

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Dar punk-ul cum a ajuns sa fie ascultat? house-ul? muzica usoara? care-i faza? atata agitatie din cauza manelelor, pana la urma fiecare asculta ce-i place, cui nu-i place sa asculte altceva, nu are nimeni pistolul la tampla care sa zica:bhai de nu asculti si tu manele te'mpuschappy intr-adevar unele sunt de-a dreptul penale dar sunt si oameni carora le place, de exemplu rromilor, asta e muzica lor si asta asculta, degeaba pui un rrom sa asculte house ca nu stie cu ce se mananca, fiecare cultura si-a ales genul lui de muzica...si cum sunt multi rromi la noi in tara, e si logic sa ascultam asa ceva, mereu sunt discriminati dar aproape tuturor le place acest gen.Manelele au castigat popularitate din cauza ca multora le-a placut si astfel n-a murit genu, daca avea un esec inca de la aparitie credeti ca mai era tara plina de manele.manelisti?

| HBK a răspuns:

Nu am nimic cu manelele, dar au avut un impuls puternic pentru toti romanii.Este ca un microb ce se raspandeste.Am ajuns sa fim reprezentati de acest gen muzical.Ca oricare alt lucru, si-a facut loc printre vietile noastre cotidiene.

| adi a răspuns:

Nu stiu, dar e trist... probabil ca au suficient prost gust incat sa consume asa ceva.

| zxsds a răspuns:

Grea intrebare... citeste articolul pe wikipedia, o sa iti faci o idee...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Manele

| HappyPills a răspuns:

Manelele au invadat incetul cu incetul toate canalele de muzica de la televizor/radio

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care romani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum au ajuns ceilalti sa asculte alta muzica.

| mickeye a răspuns:

Pentru că românii sunt foarte proști și nu-i duce capul. Țiganii își bat joc de români, dar românii le ascultă muzica infectă.

| oBuburuză a răspuns:

Esti proasta du-te dracu ca in Romania sau inventat manelele si asta-i muzica cu care am crescut!

| angelinthedark a răspuns:

Bine si cu grija, care e problema? Doar canta in romana. Ce te miri asa, ca doar nu conteaza ca sunt manele si cantate de rromi ci conteaza melodia in sine, hai la revedere.

| SimonykaTa12 a răspuns:

Voi nu stiti ca suntem un popor latin? Si latini in general in muzica au si floricele, iar manele se canta cu triluri si floricele pe ritm oriental si latinwinking. Iar noi romanii nu ne putem distra doar cu house ci cu folclor si manele.winking big grin