| Vernusio a întrebat:

Cum e posibil ca la facultate sa inveti pentru un examen si 400 pagini sau chiar si 600 pagini? Suntem oameni, nu roboti.Si studentii mai au nevoie si de timp liber.Nu sunt student dar mi se pare foarte exagerat cat ai de invatat in facultate si pretentiile unor profesori.Nu credeti ca e absurd sa inveti atat? Si asa creierul uita dupa trecerea timpului o mare parte din acele notiuni.Mie mi se pare tortura sa inveti 400 de pagini, efectiv e foarte mult iar omul nu e robot. Voua cum vi se pare facultatea? De ce nivelul e atat de ridicat? Se mai mira profesorii si unii de pe aici ca studentii au restante dupa restante.Pai daca ii pui sa invete 400 de pagini doar la o materie si doar la un examen..Absurd.Ridicol de absurd.

Răspuns Câştigător
| rary112199 a răspuns:

De acord cu tine. Asa ceva este tortura practic. In strainatate nu se procedeaza sub nici un fel cum se procedeaza la noi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru rary112199):

De fapt, se procedeaza chiar la fel!
Cine are chef de invatat, invata si-si ia examenele, ca nu-l trece nimeni pe cei care nu merg la cursuri, sau nu invata pentru examene.
Trebuie sa intelegeti ca, facultatea nu-i obligatorie! O face doar cel care are vointa sa faca ceva cu viata lui, sa isi faca o cariera, sa profeseze ceea ce-i place.

| suntserios a răspuns (pentru rary112199):

In strainatate se procedeaza chiar la fel, ba mai rau uneori. Ti se da bibliografia si spor la munca. Cursurile si seminariile sunt in principiu pentru a discuta ceea ce inveti tu in particular

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te-a fortat nimeni sa mergi la facultate. Daca stii sa-ti programezi invatatul te descurci. Dar daca te apuci de invatat cu cateva zile inainte de examen, pana atunci umbland prin cluburi si cafenele, e normal sa-ti vina greu.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, mergi zilnic la cursuri si daca inveti la fiecare curs, la sfarsit de semestru, cand ai sesiunea, nu ai decat de recapitulat.
Chestia cu invatatul a 400-600 de pagini este doar comentata de putorosi, care nu invata nimic in timpul semestrului si cand ajung la examene, intra in panica ca nu au timp de invatat.

Nivelul nu este atat de ridicat, doar ca facultatea nu-i pentru lenesi si puturosi, nu-ti baga nimeni cartea in cap si nu-i nevoie sa o faci, daca nu te tin puterile sau nu te ajuta capul.
Deci, este foarte simplu de inteles: la facultate merg doar cei care are vointa sa invete!
Nu-i nimic ridicol sau absurd, este doar chestie de bun simt!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Vernusio):

Un om invata cele 600 de pagini intr-un semestru, nu intr-o zi sau doua!

| suntserios a răspuns (pentru Vernusio):

Nu te pune nimeni sa inveti cuvant cu cuvant 600 pagini. Nu asa functioneaza facultatea.
Dupa cum ti am mai zis... exista cursuri si laboaratoare care sintetizeaza bibliografia cat de mare ar fi ea. Nu trebuie sa stii pe de rost totul la punct si virgula.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat mergi la cursuri si la seminarii / laboratoare nu vei avea niciodata de invatat 400 pagini. Daca te trezesti cu 3 zile inainte de examen si in timpul anului ai frecat menta atunci e treaba ta

| TabletaSB a răspuns:

Da asa e la noi la toate facultatile. Cum se procedeaza? Iti faci prospecte, rezumand totul la 100 de pag sa zicem

| minrest a răspuns (pentru TabletaSB):

Ma, conspect vrei sa zici, prospectul e altceva.

| minrest a răspuns (pentru TabletaSB):

Ce inseamna pentru tine sa inveti 600 de pagini? Ai o bibliografie, nu de invatat, ci de citit, si la orice curs e mult mai mare de 600 de pagini. Trebuie sa o INTELEGI, nu sa o MEMOREZI. Intrebarile la examen sunt formulate in asa fel incat sa poti demonstra ca ai inteles bibliografia, iar cursul magistral si seminarele nu fac decat sa te ajute sa intelegi ce citesti.