| SingleForOne a întrebat:

Cum este sistemul de notare la evaluările parțiale sau examenele din alte universități?

La Universitatea unde sunt eu, UAIC, un răspuns greșit anulează un alt răspuns corect. Adică, dacă la o întrebare ar fi 6 variante, dintre care 3 corecte și 3 greșite, rezultatul la finalul întrebării este zero. Dacă îmi amintesc de răspunsul corect la întrebarea anterioară, nu se permite întoarcerea la aceasta, pentru că nu permite aplicația.

3 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Depinde de profesor. Fiind vorba de grile, tot așa au procedat profesorii.
Doar la o materie ne-am făcut noi întrebările și făceam cum doream, ori scădem 1/(numărul de răspunsuri greșite) ori nimic ori 100% dacă chiar voiam să aibă colegii punctaj mai mic.

| Comunity a răspuns:

Salut. La UBB în Cluj-Napoca (nu pot sa îți spun şi secția) şi la parțial şi la examen profesorul trimite un link studentului către o platforma unde examenul sau parțialul este tip grilă, iar aşezarea, numărul de întrebări, timpul şi punctajul este stabilit în funcție de preferințele profesorului. De exemplu poți să primeşti 15 întrebări a câte 1 minut întrebarea cu una sau mai multe raspunsuri corecte, dar în cazul că ai o întrebare cu mai multe răspunsuri şi ai dat unul corect şi unul greşit nu primeşti punctaj deloc şi nu te poți întoarce înapoi.
Profesorul stabilește şi punctajul. Poți să ai 15 întrebări, iar fiecare întrebare are o valoare de 0, 34. Dacă răspunzi corect la toate ai nota 5, 1 restul până 10 sunt prezențe la seminarii/cursuri si proiecte. Ştiu din surse sigure.

| SingleForOne explică (pentru Comunity):

Cam ceva de genul și la UAIC Iași.