| Greere_Sonia_1997 a întrebat:

Cum fac o argumentare de nota 10 la aparitia genului dramatic?

Răspuns Câştigător
| Anon31241212 a răspuns:

In opinia mea, opera X, scrisa de Y, se incadreaza in dominantele genului dramatic, intrucat prin intermediu personajelor autorul doreste sa evidentieze anumite defecte si moravuri, caracterul textului fiind unul moralizator.
In primul rand, structura textului (prezenta replicilor, scenelor, actelor) face posibila incadrarea sa in genul dramatic. Indicatiile scenice, prezente intre paranteze/ subsolul paginii au rolul de a informa cititorul cu privire la cateva detalii semnificative despre decor, personaje si mimica.
In al doilea rand, se remarca prezenta dialogului si monologului interior ca modalitati de expunere. Dialogul dinamizeaza actiunea si devine o modalitate de caracterizare indirecta prin limbaj. Monologul dramatic dezvaluie gandurile si intentiile personajelor. De asemenea, actiunea este construita in jurul unui conflict dramatic intre personaje, care in final se incheie cu rezolvarea acestuia. Personajele sunt fac parte din anumite tipologii, avand o trasatura definitorie,( prin comic de limbaj daca este, aceasta trasatura este evidentiata si mai puternic).
In concluzie, opera X scrisa de Y este un text dramatic, intrucat are rol moralizator, iar scopul acesteia este de a fi pusa in scena.

Ps: daca ai comic precizezi ce tip e: de situatie, de limbaj, de nume, etc.

Mult succes la examen!

4 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Nu cred că există o dată exactă pentru apariția genului dramatic (corectați-mă dacă greșesc). Chiar dacă ar exista, pur și simplu ai spune acea dată. Ce vrei tu să faci, e că și cum ai argumenta când a fost semnat tratatul de la Brest-Litovsk.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu știi ce trebuie argumentat și vrei și de nota 10...
Ca fapt divers, genul dramatic a apărut acum mai bine de 2000 de ani.

Răspuns utilizator avertizat