| Vladuca a întrebat:

Cum invat mai usor si mai rapid?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Ai incercat sa studiezi vreodata in natura? Nu cred. Probabil ca esti obisnuit sa o faci cu telefonul in apropiere,de preferat pornit,cu internetul activat. Ce crezi? eu am incercat. La inceput imi era greu,fiind neobisnuit,dar ce sa vezi,organismul s-a adaptat acestei situatii atat de ''grele'' de a sta in natura,iar alegerea in sine mi-a adus foarte multe efecte pozitive,cu usoare stari de ameteala la inceput,datorata cel mai probabil,unei lipse de magneziu si a unui prost obicei de sta inchis in casa. Incearca,desi e greu cand lesini,afara nu prea ai cum sa faci asta, poate doar in casa, excluzand posibilitatea de a avea tu o problema mai severa. Inregistreaza-te cand spui lectia cu intonatie, voce mai tare si deruleaza inregistrarea la ureche, cand alergi prin parc. O sa faca minuni! Sa-mi spui daca NU a mers, dar ai incercat. Spor la invatat!

| Donsavas a răspuns (pentru Donsavas):

Multumesc pentru funda. Iti recomand sa folosesti castile!

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Asta era metoda invatarii nu numai in perioada pe cand eram eleva, cat si studenta, m-a ajutat foarte mult. In timpul ce iti acorzi studiului, iti poti face 1-2 ore de liniste fara computer/internet/telefon, astfel vei fi stresat de timp ca nu ai avut cand sa memorezi totul pentru lectia de a doua zi.

Citeste o data toata materia si noteaza-ti ideile principale, iti va fi mult mai usor sa construiesti pe un schelet dupa aceea si sa memorezi rapid. La fiecare idee principala scoasa, foloseste o culoare diferita! Memoria vizuala e foarte importanta.
Sau o alta metoda usoara de a memora este sa inveti scriind! Citesti, scrii, citesti, scrii. In felul acesta retii mult mai usor ceea ce ai de invatat.

| Cyrano a răspuns:

Depinde de stilul de invatare, auditiv, vizual, chinestezic. Necesita organizare si sintetizarea informatiilor.

| Francescax5 a răspuns:

Fara Laptop/ telefon in apropiere, liniste totala si atentia doar la ce citesti

| 1213123 a răspuns:

Audiaza tema pe inregistrator

| Badea_Stefan_1998 a răspuns:

Dupa ce ai citit scrii pe o foaie