| Daria a întrebat:

Cum sa fac diferenta dintre pronumele personale si cele reflexive?

Răspuns Câştigător
| Oxanna a răspuns:

Pronume care tine locul obiectului asupra caruia se exercita actiunea verbului, fiind identic cu subiectul propoziţiei, şi având aceeasi persoana cu verbul, se numeşte pronume reflexiv.

formele sunt: pe sine, siesi
IAR formele neaccepntuate sunt aceleasi cu ale pronumelui personal, doar ca daca acel pronume NU ARE aceeasi persoana cu verbul si NU ESTE identic cu subiectul, atunci este pronume personalhappy

sper ca ai inteleshappy succes!

5 răspunsuri:
| SugarAndSpice a răspuns:

Reflexivele au aceeasi prsoana cu verbul, iar cele personale nu!

| Mus1k a răspuns:

Incearca sa dublezi pronumele reflexiv. Daca nu merge dublat inseamna ca e pronume personal.winking esti cls a 6 a happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pronumele reflexiv tine locul unui obiect dar pronumele personal tine locul unui nume

| strumfiiix a răspuns:

Pronumele reflexive au aceeasi persoana si numar cu Subiectul si Predicatul.

| ScK1n a răspuns:

Nushtiu