| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa invat comentariile alea la romana? Ca invat 5 si le uit pe primele doua invatate. Chiar nu stiu cum sa abordez problema asta. Si BAC-ul sta sa vina.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Le repeti de mai multe ori in momentul cand le inveti, adica in clipa in care ai impresia ca il stii la perfectie, il mai repeti de cel putin 3 ori cu maxima atentie si reiei, cam o data la doua saptamani toata materia invatata in cele doua saptamani, repetand-o.
In plus, ai grija sa recitesti cu atentie operele pe care nu ti le mai amintesti foarte bine si sa-ti recitesti fisele de lectura (sau notitele) pe care ti le-ai facut in momentul citirii sau al studierii operei.
Faptul ca uiti ce ai invatat releva ca inveti superficial, oprindu-te cand doar ai retinut datele, fara a le fixa.

| kyliejenner a răspuns:

Trebuie sa iti creezi propriul mod de a invata, nu sa le repeti ca papagalul si sa le uiti peste 2 zile. Fa fise/tabele cu ideile principale din fiecare opera( gen timpul si spatiul de la fiecare, si pune-le unele sub altele ); uite-te la filmul tau preferat si incearca sa faci un comentariu pe baza lui dupa modelul de bac (introducere despre autor, tema, momentele subiectului, personaje, conflicte) - sau cu benzi desenate daca nu ai un film preferat. Poti sa te uiti la filmele operelor pe care le gasesti pe youtube, parca Morometii si inca cateva sunt acolo (astfel, daca VEZI actiunea o poti retine mai bine)

| aDEeLAa a răspuns:

Stiu cum e... Incearca sa le iei logic. Ideal ar fi sa citesti operele ca sa intelegi mai bine si sa nu incurci. Daca vrei ne putem ajuta reciproc cu informatii si idei.

| SnowWw a răspuns (pentru aDEeLAa):

Mi-ar face placere, Adela!

| Mykymu a răspuns:

Invata pe fragmente. Pune multe pauze la ceea ce vrei sa inveti si repeta de mai multe ori fragmentele. Incearca sa inveti amintindu-ti acele fragmente si astfel vor fi luate in seama de mintea ta.winking

| ApeleazaLaRaspunsulMeu a răspuns:

Salut! Cine nu se gandeste cu groaza la BAC si cine nu se plange ca uita comentariile...

Din cate ai spus se pare ca nu inveti logic. Desigur, asta nu inseamna ca e rau, insa este de 10 ori mai bine sa inceti logic. Mai intai iti voi da sfaturi de invatare logica, iar mai apoi iti voi spune si de ce e bine sa inveti logic. Citeste cu mare atentie, si nu sari paragrafe daca vrei sa ai succes la bac, daca vrei sa iei o nota mica, esti invitatul meu sa treci de la un paragraf la altul.

Cum sa inveti logic? La fiecare comentariu fa o schema, in care sa scrii mai multe detalii: personajele, povestea, etc... Apoi fa-ti propriul comentariu. Da, fa unul original, care este totusi inspirat dintr-unul ''de invatat''. Apoi, vei sesiza ca l-ai invatat fara sa vrei. Ca tot planul sa mearga bine, ai nevoie sa faci lucrul de baza: sa citesti cartea pentru care trebuie sa faci comentariul (ex: Baltagul; Mara). Sa ne imaginam o casa. Fundatia locuintei reprezinta cititul cartii; daca nu o citesti, inseamna ca nu ai fundatie, iar o casa fara fundatie se prabuseste la prima adiere de vant. Asa se intampla si in cazul tau: fundatia lipseste, iar tu uiti totul la prima emotie.

Ti-am promis ca iti spun de ce e bine sa inveti logic :

-Economisesti timpul
-Iti dezvolti creeativitatea.

SUCCES LA BAC!

| biencutza123456 a răspuns:

Gabi fiecare comentariu la romana spune de fapt o poveste.Nu invata comentariile pe de rost cu cuvintele din carte, sa scrii la bac cu cuvintele tale.Invata si tu cateva propozitii despre fiecare autor de exemplu sa zicem poetul Eminescu...Intai scrii ceva despre el:anii cand s-a nascut si a murit, locul unde s-a nascut, inca ceva care ti se pare tie interesant despre el si apoi treci efectiv sa povestesti cu cuvintele tale, invata fara sa tocesti si astfel nu vei mai uita.Ai citit cartile? Daca nu eu nu recomand sa vezi filmele pentru ca multe lucruri difera in filme. Spor la invatat.

| Diannee14 a răspuns:

Mananca ciocolata.Se zice ca ajuta. laughing
Daca inveti 5 si uiti din ele inseamna ca nu le-ai invatat destul de bine.Iti dau un sfat cum sa le inveti mai bine si mai repede.Eu asa am facut:
Citesti primele 2-3 farze si dupa le repeti pana le ti minte. Dupa treci la urmatoarele si tot asa le repeti pana termini paragraful.La terminarea paragrafului iei tot paragraful de la inceput, il citesti si dupa il repeti si tot asa pana la sfarsit. Dupa citesti din nou tot si il scrii pe o foaie sa te asiguri ca il sti bine. Dupa tot asa faci la toate.Inveti 2, le repeti pe amandoua.Mai inveti unu, le repeti odata cu el si pe cele din urma.Si tot asa.
Sper ca te-am ajutat.

| William a răspuns (pentru Diannee14):

Mananca ciocolata si o sa faci diabet inainte sa inveti toate comentariile.