| AlessiaM a întrebat:

Mai sunt doua saptamani pana la Bac iar mie pur si simplu nu imi intra in cap deloc comentariile la romana. Invat unul-doua si dupa ce-l invat pe cel de al 3-lea, nu le mai stiu pe primele doua, pff exasperant. Repet, repet si tot degeaba nu le retin deloc. Intru in criza de timp si nu mai stiu cum sa le invat deloc. Daca ati avea cateva sfaturi care m-ar putea ajuta cu privirle la modul de invatare al comentariilor v-as fi super recunoscatoare. Multumesc anticipat?

Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Dar problema e ca nu trebuie sa inveti comentariile...Gen la poezii, da, ok, acolo chiar trebuie invatate. Nu trebuie sa stii cuvant cu cuvant, incearca sa retii din fiecare strofa ce idee vrea sa evidentieze autorul, incearca sa retii 1-2 exprimari din argumentare si pe langa mai completezi tu un pic. La urma urmei, nu stie nimeni din comisia aia cum e comentariul din caietul tau si cum l-ai scris tu.
Cat despre romane...E abusrd sa inveti comentariile. Aproape trei sfert din comentariu se bazeaza doar pe relatarea actiunii, cel mai simplu e sa incerci sa retii firul actiunii din fiecare opera (presupunand cu nu le-ai citit) si sa citesti comentariul o data sau de 2 ori ca sa retii cat de cat cam ce fel de personaj este fiecare. Gen ca in Moara cu Noroc il ai pe Ghita care e omul simplu si tipul arivistului care vrea neaparat sa urce pe scara sociala, pe Lica care profita de lipsa de experienta a celor din jur si ii domina, le influenteaza deciiile, ca in Morometii ai tipul de "pater familias" (figura patriarhala), omul care vrea sa aiba grija de familia lui inainte de toate, se gandeste la buna starea lor, mai incolo in volumul 2 apare contrastul dintre noua ideologie -comunismul si vechea ideologie, expusa prin intermediul relatiei dintre personajul principal si fiul sau cel mic, chestii de genul. Incearca sa retii firul actiunii si cam ce vrea sa insemne ea, sa povestesti actiunea apoi poti si tu in comentariu.

| AlessiaM explică (pentru AndreiWeisz):

Multumesc! Da, spre rusinea mea nu am citit cartile (cuexceptia unora care mi-au placut, in general m-au plictisi si nu m-a atras deloc subiectul_ Sper sa fie bine, am sa incerc sa invat logic ( sa fac scheme sau chestii de genul) Mersii inca o data

| AndreiWeisz a răspuns (pentru AlessiaM):

Nu-i bai, citeste rezumate scurte pe net, trebuie sa stii doar momentele importante si personajele, nu toate detaliile. Spor!

| AlessiaM explică (pentru AndreiWeisz):

Asta intentionez. Mersii

9 răspunsuri:
| Gerard9965 a răspuns:

Trebuie sa inveti planul si sa stii sa te descurci in momentul reapectiv! Succes, si eu am Evaluarea Nationala peate o saptamana

| AlessiaM explică (pentru Gerard9965):

Multumesc si Bafta! Iti tin pumnii happy

| DrakeBoy a răspuns:

Mai intai inveti unul, il repeti de mai multe ori pana iti intra bine in cap, apoi il incepi pe al doilea iar dupa le repeti pe amindoua de mai multe ori. dupa ce il inveti pe al treilea le repeti pe toate 3 si tot asa,...
Daca nu te ajuta metoda asta incerca sa iti tii telefonul si toate lucrurile care te-ar putea distarge departe de tine.Pur si simplu le arunci in alta camera.Incearca sa inveti logic si sa o spui ca pe o gluma..sa faci glume pe seama comentariului..astfel iti aduci aminte de gluma pe care ai facut-o despre o anumita parte a lui iar astfel iti amintesti partea de care radeai.
nu stiu daca te ajuta dar incearca.Nu te stresa ca nu mai ai timp pentru ca te face sa te gandesti numai la asta si nu poti invata.
Succces! Funda?

| AlessiaM explică (pentru DrakeBoy):

Iti multumesc muult! Apreciez. Am incercat asa, simt ca nu ajung nicaieri... dar o sa iau in seama sfatul cu la lua ca pe o gluma, e inteligent si creativ. Thankie!

| AlessiaM explică (pentru DrakeBoy):

Multumeeesc! Am incercat... nu merge asa pentru mine. Dar am sa iau in seama sfatul de a le spune ca pe o gluma, este inteligent si creativ. Apreciez... Thankie! happy

| DrakeBoy a răspuns (pentru AlessiaM):

Cu placere happy