| dgffdf a întrebat:

Cum se face admiterea la un liceu pedagogic? Am auzit ca nu necesita EN este adevarat?

Răspuns Câştigător
| BeautifulSunflower a răspuns:

La probele alea se dau decat admis sau respins, oricum nu note, apoi in functie de EN se repartizeaza, nu poti sa stii cam cu ce medie ca daca e o clasa de 28 copii si tu in ordine descrescatoare esti al 29 lea (cu media EN) nu mai intri la profilul educator invatator, ci la alta optiune de ai pus o pe fisa, filo, mate info, etc

10 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ce este acest "EN"?

| Alxxzzxx a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Este prescurtarea de la Evaluarea Naţionala din clasa a 8-a

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Evaluarea nationala se da obligatoriu de toti elevii, indiferent unde vor merge mai departe. Asta este sigur.

| dgffdf explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Evaluarea nationala

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru dgffdf):

Ti-am raspuns. Se da obligatoriu, la orice scoala.

| Alxxzzxx a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Da, nu ştiu de unde a auzit ea/el că nu se dă...

| BeautifulSunflower a răspuns:

In mai se dau probele : muzica, trebuie sa canti ceva, apoi ei.bat cu degetul un ritm.si.tu trrbuie sa repeti, desen, pictezi un obiect pus de ei, sport, alergare fara timp, si cateva exercitii, dictie, reciti o poezie si argumentezi de ce ai vrea sa inveti acolo. Apoi in functie de astea(daca pici una nu mai intri) poti sa intri cu EN. Oricum probele nu le pica aproape nimeni, ei.nu cauta nu stiu ce vocalist sau atlet, acolo cat de cat sa fie ok.

| dgffdf explică (pentru BeautifulSunflower):

Cam cu ce medie se intra?

| BeautifulSunflower a răspuns (pentru dgffdf):

La probele alea se dau decat admis sau respins, oricum nu note, apoi in functie de EN se repartizeaza, nu poti sa stii cam cu ce medie ca daca e o clasa de 28 copii si tu in ordine descrescatoare esti al 29 lea (cu media EN) nu mai intri la profilul educator invatator, ci la alta optiune de ai pus o pe fisa, filo, mate info, etc

| Alxxzzxx a răspuns:

Nu, nu este adevarat...
Toţi elevi în clasa a 8-a trebuie să dea E.N. este OBLIGATORIU!
( doar daca nu ramâi corigent, ca atunci se schimba treaba...)
Daca vrei mai multe detalii despre admiterea la un liceu si la un profil potrivit pentru tine.
Dar înainte să dai E.N. trebuie să completezi o lista cu licee pe care le preferi.

| Lupu_Andrei_1985 a răspuns:

Admiterea se face cu notele de la evaluarea nationala plus media generala pe clasele 5-8 impartit la doi. Plus ca la un liceu cu profil pedagogic se dau si ceva probe de abtitudini : muzica, sport, auz muzical, desen, dictie...depinde de la liceu la liceu