| Amely21 a întrebat:

Cum se face corect caracterizarea unui personaj? Cu ce încep și cu ce trebuie să termin?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personajul X ocupa locul central în fragmentul selectata din opere litera Y scrisa de Z deoarece este prezent pe tot parcursul acțiunii iar celalatate gravitează în jurul sau.
... este personajul principal, individual, surprins într-un moment reprezentativ... (zici in ce perioada a vieții personajul se petrece acțiunea și locul unde are loc) Portretul acestuia este realizat prin intermediul caracterizarii directe, făcută de către narator și personaje, cu caracterizarea indirecta, din fapte, vorbe, limbaj și atitudinea fata de ceilalți.
Prin intermediul caracterizarii directe, făcută de narator, se desprins trăsături ale portretului fizic al personajului... (citate)
sauuu: Portretul fizic este sumar și reiese prin intermediul caracterizarii directe, făcute de către narator (exemple)
Portretul moral este complex,... fiind un personaj (harnic, leneș etc + citate)
In concluzie,... reprezinta tipul omului.

| marcoboy a răspuns:

1. Demonstrează, prin 2 argumente, a specificului dramatic(în sesnsul aparenței la un gen literar) al personajelor fragmentului. (tipologia)

2. Justificarea preponderenței mijloacelor de caracterizare indirectă.

3.Comentarea a două trăsături morale a personajului.

Mai sunt încă 3 puncte dar deja depinde de personajul din operă.

| Amely21 explică (pentru marcoboy):

Am un personaj dintr-un roman de aventură, mai exact Robinson Crusoe.

| corolav a răspuns (pentru marcoboy):

Prost mai scrii românește.
Tu ești cel ( cea) care îi înveți pe alții ce și cum să scrie?

| marcoboy a răspuns (pentru corolav):

Îmi cer iertare domnule Lector, poate îmi dai tu niște cursuri de scris?

| Amely21 explică (pentru corolav):

Pe mine chiar m-a ajutat ce a scris marcoboy. eu am înțeles ce a scris. Și nu judeca te rog pe cine nu știi bine...
O zi bună! happy