| Kesha1428 a întrebat:

Cum se numesc lichidele care NU se amestecă?
Fundăăă! (Ajutor please) :*

Răspuns Câştigător
| amrm a răspuns:

O substanta care nu se dizolva/ amesteca/ uniformizeaza cu apa = nemiscibile. Gen ulei + apa.
MISCÍBIL, -Ă adj. (despre substanţe) care poate forma, cu o altă substanţă, un amestec omogen

5 răspunsuri:
| amrm a răspuns:

Nemiscibile

| Kesha1428 explică (pentru amrm):

Esti sigur?

| Kesha1428 explică (pentru amrm):

Merci din suflet!

| amrm a răspuns (pentru Kesha1428):

O substanta care nu se dizolva/ amesteca/ uniformizeaza cu apa = nemiscibile. Gen ulei + apa.
MISCÍBIL, -Ă adj. (despre substanţe) care poate forma, cu o altă substanţă, un amestec omogen

| dannyel86 a răspuns:

Ar putea fi:
HIDROFÓB, -Ă, hidrofobi, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. (Chim.) Care nu se combină cu apa sub nici o formă; care nu se îmbibă de apă, care nu are afinitate pentru apă.

| IIxGriimZz a răspuns:

Lichidele care NU se amesteca se numesc: [ lichide care nu se dizolva ]
Sper ca am fost de ajutorwinking