| anonim_4396 a întrebat:

Cum se rezolva o problema de genu : care este probabilitatea ca la aruncarea unui zar sa apara un nr divizibil cu 2?

Răspuns Câştigător
| lorena_4201 a răspuns:

Numărul de cazuri favorabile/numărul de cazuri posibile.
un zar are 6 fete.numere pare si impare.
numere de cazuri favorabile in cazul tau ar fi 3:adica 2, 4, 6.(numere divizibile cu 2)
numere de cazuri posibile sunt 6:1, 2,3, 4,5,6.(numere de pe fetele zarului)
din asta rezulta: 3/6=1/2,probabilitatea fiind de 50%

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Un zar are 6 fete (e un cub) cu numerele 1, 2, 3,4,5,6.
3 numere sunt impare : 1, 3, 5 si 3 sunt pare 2, 4, 6.
numerele pare (cu sot) sunt divizibile cu 2(adica se impart la 2).
deci jumatate din cele 6.
daca cele 6 fete sunt 100% jumatate inseamna 100 impartit la 2, adica 50%.
deci probabilitatea este de 50%.
sper sa fi inteles.

| Lor3naXD a răspuns:

Un zar are 6 fete. Deci numerele divizibile cu 2 de pe fetele lui sunt: 2, 4 si 6. Deci 3 numere. Pobabiitatea = numarul de cazuri favorabile/nr de cazuri posibile. sunt 3 cazuri favorabile( 2, 4, 6) dar 6 cazuri posibile.(toate cele 6 numere care ar putea sa apara in urma aruncarii). deci probabilitatea = 3/6. Se simplifica prin 3 = 1/2