| Elevu_Dan_1960 a întrebat:

Cum se scrie corect: "Dragi prieteni" sau "Dragii prietenii"?

7 răspunsuri:
| besche a răspuns:

Normal ca Dragi prieteni, e formularea corecta

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Corect:

Dragi prieteni, dragi colegi etc
Dragii mei prieteni, dragii mei colegi, dragii de voi! etc

PS. Atunci când adjectivul se află în fața substantivului, preia de la acesta articolul hotărât.

| corolav a răspuns (pentru floresdemayo):

Stimată a mea prietenă, ți - am timis un mesaj. L-ai primit?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Dragi prieteni este varianta corecta.

| AC4S4 a răspuns:

Pentru plural adaugi un singur 'i' la cuvant.
Astfel, pluralul de la "Drag" este "Dragi", nu "Dragii", pluralul de la "Prieten" este "Prieteni", nu "Prietenii".
Exista totusi cuvintele "Dragii" si "Prietenii", dar nu in acest context. "Prietenii" este pluralul de la "Prietenie", iar "Dragii" este pluralul cu articol hotarat al cuvantului "Drag".
In concluzie, prima varianta este cea corecta.

| Victoria18 a răspuns:

Prima varianta este corecta.

| iRobert125g a răspuns:

Dragi prieteni