| ingerashu09 a întrebat:

Eu si o prietena ne tot contrazicem: cum se scrie corect "Alege-ti bine prietenii" sau "Alegeti bine prietenii"?

Răspuns Câştigător
| TicTacUser a răspuns:

Haha.aici sunt 2 moduri.sunt corecte amandoua numai ca depinde la ce persoana te referi.alege-ti (pentru persoana a2a.pentru tine). si alegeti (tot pentru persoana a 2a numai ca e la plural pentru voi). cred ca ea se refera la persoana 2 singular si tu la persoana 2 plural.laughingfunda?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Alege-ti (tu) bine prietenii" si "alegeti-va (voi)bine prietenii". In functie de persoana si numarul subiectului, se scrie intr-un fel, sau in altul. Verbul e la modul imperativ, deci, subiectul nu poate fi decat la persoana a II-a singular sau plural.

| rosto a răspuns:

O sa iti dau exemple cand se scrie si asa... si asa, sa iti dai seama. pentru despartit: Tu alege-ti bine prietenii pentru a nu fi dezamagit. pentru legat: Voi alegeti bine prietenii pe care ii veti chema in tabara. eu cred ca tu te referi la prima varianta, cand e un verb la imperativ acolo. tu alege-ti bine prietenii. alege e verb, si ti este pronume, de aceea se scriu asa.

| TipulVerde a răspuns:

"Alege-ti" = Alege (tu, pers a 2-a singular) + ti (tie, pentru tine)
"Alegeti" = verbul "a alege" la persoana a 2-a plural

| campanario a răspuns:

Alegeti bine prietenii happy

| lya18 a răspuns:

Alege-ti bine prietenii

| jhgkjhkjhkjhkjhkjh a răspuns:

Prima varianta happy.

| Anna_3775 a răspuns:

Alege-ti bine prietenii... Eu asa stiu happy!

| Elly_8365 a răspuns:

Alege-ti bine prieteniiwinking