| maria11579 a întrebat:

Cum transform o poza din format "jpg" in "jpeg"? Funda! Multumesc mult!

9 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

E acelasi lucru.

| valentingb a răspuns:

Este una si aceiasi terminatie. Abrevierile in general sunt alcatuite din 3 litere/cifre. Jpeg este denumirea mai lunga, folosita in diverse medii, de exemplu in programe create dupa anul 2002. Nu ai ce transforma.

| CarlaElena a răspuns:

Jpg e acelasi cu Jpeg rolling on the floor

| MitroKta a răspuns:

N-are rost sa le transformi, sunt la fel, doar ca pe sistemele de operare mai vechi nu se putea scrie o extensie din mai mult de 3 litere asa ca din abrevierea jpeg(initialele companiei care a inventat formatul) au taiat e-ul si a devenit jpg. Deci jpg-ul ti-l va citi oricum.

| charleslouboutin a răspuns:

N-ai ce transforma.

| BogdySS a răspuns:

Formatul este JPEG, iar terminatie pozelor cu acest format este.jpg. Deci nu ai ce transforma. Daca ai o poza cu terminatie.jpg, este in format JPEG happy

| Skunk21 a răspuns:

Start-Control Panel-Folder options-View
debifeaza optiunea: hide extensions for known file types. dai apply
acum mergi la poza ta si vei obs ca dupa nume apare.jpg.
ii dai rename si in loc de.jpg pui. jpeg

| valentingb a răspuns (pentru Skunk21):

laughing Incearca asta, dar in loc de JPEG scrie orice altceva si vezi ce se intamplawinking