| Dafii a întrebat:

Curand dau teza la mate ( vineri) si am facut rost de subiectele care ni le v-a da laughing [ nu intrebati cum, poveste lunga ].

Am lucrat de pe teza respectiva, dar teza va fi pe numere. Nu imi fac probleme, deoarece este usoara.

Pe deasupra, voi lucra si altceva nu numai teza aia big grin.

Dar, am ajuns la o problema in care am un triunghi echilateral, si primele doua cerinte imi spun sa aflu inaltime ( am aflato ) si apoi aria ( am aflato ).

; Latura triunghiului este de 10 cm, insa ne-a pus sa calculam ( Cos de unghiul A ) la patrat + ( sin C ) la patrat inmultit cu ( tgB).

Nu reusesc sa imi dau seama cat este cos de unghiul A ajutati-ma va implooor!

2 răspunsuri:
| Dragonfly6 a răspuns:

Deci ai triungi echilateral, aşa-i? Înseamnă că toate unghiurile sunt congruente şi au masura 60 grade. Deci sin, cos, tg, ctg de unghiul care îţi trebuie va fi sin, cos, tg, ctg de 60 grade.