| inflicted a întrebat:

Dacă ai 4 corigente pe primul semestru, ești direct repetent sau poți repara situația în semestrul II?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Repetent ramai doar la sfarsitul anului, daca esti corigent la mai mult de 2 materii, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 131.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
a)elevii care au obţinut calificativul "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar. Prevederile se aplică şi elevilor care nu au promovat, la mai mult de două module, la examenele de corigenţă în sesiunea specială, organizată în conformitate cu art. 130 alin. (4);
b) elevii care au obţinut la purtare calificativul anual "Insuficient"/media anuală mai mică de 6, 00;"
Situatia de pe sem.I poate fi indreptata pe sem.II, astfel ca la sfarsitul anului scolar sa nu ramai corigent sau repetent.

| Furnicuta000 a răspuns:

La finalul anului se declara corigentele si se trage linie, acum nu se cheama ca esti corigent, doar asa indirect.

| Iote a răspuns:

Poti repera situatia in semestrul 2. Daca inveti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iote):

Am fost si eu in scoala si in liceu, mai bine copiaza decat sa invete, daca un profesor are pica pe el si daca ia 8 ca invata si daca ia 10 ca triseaza tot 6 ii trece in catalog...