| adea100 a întrebat:

Daca ai o bila si nu actionezi asupra ei cu nici o forta, cine o misca( pentru ca observam ca daca pune o bila pe birou de ex se misca). Si de ce nu se misca la nesfarsit si se opreste la un moment dat? Am gasit doua raspunsuri referitoare la prima intrebare:
1)Suprafata pe care am pus bila era inclinata(chiar is cu unghi sub un grad), iar atunci forta care misca bila este componenta tangentiala a greutatii.
2)forta care misca bila este forta de frecare
Care este corect 1, 2, amandoua sau niciuna?
Am citit pe un site ca in cazul inaintarii vehiculelor forta de frecare se reprezinta inainte si devine forta de tractiune. Cum se explica asta? Si atunci inseamna ca forta de frecare la rostogolire se reprezinta mereu inainte?

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Unde ai citit tu că forţa de frecare devine forţă de tracţiune? laughing

| adea100 explică (pentru Laura):

Uita-te pe subiectele date la olimpiada judeteana de fizica in 2007 la cls a 7a

| Florin181997 a răspuns:

Depinde de înclinația suprafeței pe care se afla bila, dacă bila de afla pe o suprafață plana cu înclinație 0°, atunci bila va rămâne nemișcată, dacă înclinația este mai mare de 0°, aceasta va parcurge o mișcare pana în momentul în care întâlnește o suprafață denivelata (care nu se poate vedea cu ochiul liber), aceasta din urma oprind-o. În mișcare asupra bilei acționează 2 forte. Forța de frecare care o împinge în fata și cealaltă forță de gravitație care îi mărește viteza și o trage în jos, în funcție de panta.

| adea100 explică (pentru Florin181997):

Iti multumesc mult, dar intotdeauan forta de frecare la rostogolire se reprezinta inainte?